Princ Harry na BBC vyzpovídal Obamu. Ten varoval před zrádností sociálních sítí

Bývalý americký demokratický prezident Barack Obama v rozhlasovém rozhovoru s britským princem Harrym na BBC varoval před nezodpovědným používáním sociálních sítí, které může snadno vést k překroucení pravdy a k šíření dezinformací. Nepřímo tak komentoval počínání nynější republikánské hlavy Spojených států Donalda Trumpa, který pravidelně píše komentáře na Twitteru.

Video Události
video

Události: Obama jako host, princ Harry jako moderátor

„Jedním z nebezpečí internetu je to, že se zde lidé mohou setkat s naprosto odlišnými skutečnostmi. Mohou zde získat informace, které je ještě více posílí v jejich zaujatosti,“ řekl Obama.

Dodal, že je nutné využívat informační technologie tak, aby byl možný projev širokého spektra názorů bez štvavého rozdělování společnosti. Bývalý prezident se v této souvislosti obává, aby političtí předáci nepřekrucovali fakta kvůli formování takových názorů, které se jim hodí.

Princ Harry na BBC Radio 4 Today
Zdroj: ČTK/AP/Jeff Overs/BBC

„Sociální sítě jsou skutečně mocný nástroj, který může například spojovat lidi se společnými zájmy. Je ale také důležité být občas offline a setkávat se třeba v hospodě, se sousedy a poznávat jeden druhého. Na internetu je totiž vše zjednodušené a když pak potkáváte lidi tváří v tvář, zjistíte, že jsou mnohem komplikovanější.“

Barack Obama

bývalý americký prezident

Obama: Při odchodu z Bílého domu jsem měl smíšené pocity

Vedle tématu internetové sféry diskutoval Harry s někdejším prezidentem i o tom, jaké to pro Obamu letos v lednu bylo předat moc Trumpovi. Ten řekl, že měl při odchodu z Bílého domu smíšené pocity vzhledem k práci, kterou nestihl dokončit, a že myslel také na budoucnost země.

„Kdybyste si měl vybrat okamžik v historii lidstva, do kterého byste se chtěl narodit, vyberete si současnost, protože je pravdou, že dnes je svět zdravější, bohatší, vzdělanější a tolerantnější, vyspělejší a méně násilný.“

Barack Obama

bývalý americký prezident

Harry rozhovor s Obamou označil za zábavný a zajímavý a poznamenal, že to často vypadalo tak, že interview vede někdejší prezident.

Princ si na Obamu připravil i sérii rychlých otázek zaměřených na bezprostřední pocity, patřil mezi ně i dotaz na zásadní problém mužského světa, a to zda preferuje trenýrky, nebo naopak dává přednost slipům. Na to však Obama neodpověděl.