Bůh je žena, zvolala aktivistka hnutí Femen a pokusila se ve Vatikáně zmocnit sochy Ježíška

Polonahá aktivistka z feministické skupiny Femen se pokusila vzít sochu Ježíška z jesliček na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Policie jí v tom zabránila a ženu zadržela. Podobná událost se ve Vatikánu stala o Vánocích před třemi lety. Tehdy byla žena ze stejné skupiny zatčena a pak propuštěna, vatikánské úřady jí ale zakázaly vstup na území církevního státu.

Aktivistka ze skupiny Femen ve Vatikáně
Zdroj: Reuters Autor: Alessandro Bianchi

Žena s obnaženými ňadry přeskočila bezpečnostní zábrany a s pokřikem „Bůh je žena“ se hnala k betlému v nadživotní velikosti. Stejný slogan měla napsaný i na zádech. Policisté ji zastavili ve chvíli, kdy sahala po postavě Ježíška.

Skupina Femen na své internetové stránce ženu identifikovala jako Alisu Vinogradovovou a nazvala ji „sextremistkou“.

Pondělní incident se stal zhruba dvě hodiny předtím, než papež František pronesl na Svatopetrském náměstí své tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi).

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008 a proslulo skandálními akcemi polonahých aktivistek na Ukrajině, v Rusku i na západě Evropy. Na svém webu uvádí, že jeho cílem je „úplné vítězství nad patriarchátem“.

Jedna ze zakladatelek Femenu v lednu uvedla, že hnutí se už v roce 2015 fakticky rozpadlo a od té doby jsou všechny akce už jen vlastními iniciativami jednotlivých demonstrantek, i když se konají pod značkou Femen.