Dívejme se na migraci očima dětí, řekl v tradičním poselství Urbi et Orbi papež

Papež František se v pondělí v poledne vyjádřil ke světu v tradičním poselství Urbi et Orbi, při kterém požehnal věřícím z celého světa. Papež vyzval k dialogu  v zemích, kde dochází ke konfliktům. Vyzval také k pohlížení na migraci očima dětí, které jsou nuceny opustit rodnou zemi. 

Video Papež přednesl světu tradiční poselství Urbi et Orbi
video

Papež pronesl tradiční poselství Urbi et Orbi

Zdroj: ČT2

Boží hod je pro křesťany jeden z nejdůležitějších dnů v roce – připomíná narození Ježíše Krista. Své poselství v tento den pronáší papež každoročně z lodžie Svatopetrské baziliky.

„Drazí bratři a sestry, šťastné Vánoce,“ začal svůj projev Svatý otec a sklidil potlesk zpola zaplněného náměstí.

„Dnes, kdy světem sviští větry války a překonaný model rozvoje dál produkuje lidské, sociální a ekologické i společenské zpustošení, nás Vánoce znovu odkazují ke znamení,“ řekl úvodem papež František.

„Spatřujme Ježíše v dětech celého světa tam, kde jsou mír a bezpečnost ohroženy napětími a novými konflikty,“ zmínil se dále během projevu. 

„Prosme Pána o pokoj pro Jeruzalém a celou Svatou zemi,“ vyzval. A zmínil se i o dalších zemích. Papež následně v poselství vyzval k obnově dialogu, který by ukončil izraelsko-palestinský konflikt. Žádal také o mír pro děti v Sýrii, Iráku či Jemenu i v dalších zemích.

„Modleme se, aby na korejském poloostrově byly překonány kontrasty a vzrostla vzájemná důvěra v zájmu celého světa,“ uvedl na adresu eskalace konfliktu ze strany KLDR. 

Neopomenul ani ukrajinsko – ruský konflikt. „Prosme Pána, aby této zemi co nejdříve dal pokoj,“ vyzval. 

Poté se papež v poselství věnoval tématu migrace. „Spatřujme Ježíše v mnoha dětech, které jsou donuceny opouštět svou vlast, cestovat za nelidských podmínek a stávat se snadnou kořistí obchodníků s lidmi,“ řekl mimo jiné. „Jejich očima se dívejme na drama mohých migrantů, kteří dokonce riskují život, vydávají se na vysilující cesty, jenž občas končí tragédií,“ řekl papež František. Tématu uprchlíků se věnoval i při štědrovečerní mši.  

Při vánoční mši se papež zastal uprchlíků 

Ten už v neděli při štědrovečerní mši vánoční v bazilice svatého Petra ve Vatikánu odsoudil bídu těch, kteří museli opustit rodnou zem a hledají domov jinde. Svými slovy zastal uprchlíků, hledajících bezpečí. A připomněl, že rodiče Ježíše, Marie a Josef, byli rovněž uprchlíci. Sám papež je vnukem italským přistěhovalců do Argentiny.

„Vidíme stopy celých rodin, které jsou dnes nuceny odejít. Vidíme stopy milionů lidí, kteří si nevybírají odchod, ale kteří jsou nuceni oddělit se od svých blízkých, jsou vyhoštěni ze své země,“ zněla o mši vánoční slova papeže Františka.

Video Papež František se v tradičním kázání na Štědrý den zastal uprchlíků
video

Papež se v kázání na Štědrý den zastal uprchlíků

Zdroj: ČT24

Papež v neděli mluvil hlavně o pohostinnosti – protože právě ta je podle něj znakem vánočních svátků.

„Víra nás připravila na to, abychom vítali nové formy přátelství a neměli z nich strach. Nikdo by neměl mít pocit, že nemá na této Zemi žádné místo,“ řekl také papež.

Loni papež ve svém projevu popřál pokoj a mír lidem v konfliktních oblastech v Sýrii, v Izraeli a Palestině, v Iráku, Jemenu, Libyi, Nigérii, Jižním Súdánu a dalších zemích. To samé přál i lidem zasaženým teroristickými útoky i migrantům.