Japonský císař Akihito opustí trůn v dubnu 2019

Japonský císař Akihito by měl odstoupit 30. dubna 2019 a na trůn by měl 1. května usednout korunní princ Naruhito. Na datu se shodla zvláštní komise, které předsedá premiér Šinzó Abe. Bude to první odstoupení japonského monarchy po téměř 200 letech.

Japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko
Zdroj: Reuters

„Rozhodli jsme, že k uplatnění (zvláštního zákona umožňujícího panovníkovi odstoupit) by mělo dojít 30. dubna 2019,“ oznámil pemiér Abe. Císaři bude v době abdikace 85 let.

Původně se uvažovalo o císařově abdikaci a princově nástupu na trůn na přelomu března a dubna, ale tento termín kolidoval s termínem regionálních voleb a projednáváním rozpočtu na příští rok v parlamentu.

Akihito loni v srpnu překvapil, když v televizním vystoupení vyjádřil obavy, že mu vysoký věk neumožní dostát povinnostem. Monarcha v minulosti podstoupil operaci srdce a léčbu rakoviny prostaty. Projev vyvolal sympatie a porozumění veřejnosti.

Japonský parlament letos v červnu schválil zákon umožňující císařovu abdikaci. O podrobnostech včetně harmonogramu abdikace a nastoupení nového císaře na trůn rozhoduje vláda. 

Akihito, první japonský císař, který si nenárokoval božský původ, na trůn nastoupil v roce 1989. Je to 125. panovník dynastie, jež v zemi vycházejícího slunce vládne déle než 2600 let.