Putin poblahopřál Asadovi k porážce IS. Část vojsk si Kreml v Sýrii ponechá

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí v černomořském letovisku Soči setkal se svým syrským protějškem Bašárem Asadem. S odvoláním na prohlášení Kremlu o tom informovala agentura TASS. Prezidenti se prý shodli, že vojenská operace v Sýrii se chýlí ke konci, a zdůraznili nutnost zahájení politických jednání o její budoucnosti. Rusko plánuje ze Sýrie stáhnout jen část armády. 

Putin se setkal s Asadem v Soči
Zdroj: ČTK / ABACA Autor: AA/ABACA

Putin poblahopřál Asadovi k úspěchům v boji proti terorismu. K jeho úplné porážce má podle něj Sýrie blízko. Po skončení bojů je však důležité zajistit mírové uspořádání země, řekl podle Kremlu ruský prezident. Vyzdvihl také přínos jednání v kazašské metropoli Astaně, která podle něj „zahájila hluboký dialog se syrskou opozicí“.

„Myslím, že terorismus je všeobecný problém a k jeho úplné porážce je třeba ještě mnoho udělat. Pokud ale jde o naši spolupráci v boji proti terorismu v Sýrii, vojenská operace se blíží ke svému závěru,“ řekl Putin. Ve středu a ve čtvrtek se údajně ruský vyslanec zúčastní i setkání syrské opozice v Rijádu.

Asad podle Kremlu Rusku poděkoval za vojenskou i politickou pomoc a požádal, aby Moskva Sýrii podpořila v úsilí zamezit cizím mocnostem v zasahování do vnitřních záležitostí jeho země. Damašek má podle syrského prezidenta „po porážce teroristů“ zájem na zahájení politického dialogu. Asad také prohlásil, že „civilisté, kteří byli nuceni odejít, se nyní mohou vracet domů“.

Rusko plánuje v Sýrii ponechat část pozemních i leteckých sil

V ruských médiích se objevily zprávy, že až skončí protiteroristické boje, mohla by být ze Sýrie stažena část ruských vojsk. Místopředseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Franc Klincevič oznámil, že část pozemního personálu i leteckých sil v Sýrii zůstane. To měl podle něj Asad na mysli , když hovořil o zárukách nevměšování se.

Penzionovaný generál Jevgenij Bužinskij prohlásil, že po konci války si Rusko jako minimum ponechá na tamní základně Hmímím jednu letku – tedy 12 letadel. V Latákíji pak bude stejně jako předtím centrum technického zázemí pro ruské lodě. V syrském Tartúsu má Rusko svou námořní základnu. 

Asad se setkal s vedením ruské armády
Zdroj: ČTK / ABACA
Autor: AA/ABACA

Telefonát s Trumpem 

Ruská média označují Asadovu asi čtyřhodinovou návštěvu Ruska jako pracovní. Konala se v pondělí večer, ale média o ní začala informovat o den později. Putin syrského prezidenta představil vedení ruského ministerstva obrany a generálnímu štábu armády, které je rovněž v Soči a jedná o vojenských záležitostech.

Mluvčí Kremlu Peskov potvrdil, že Putin telefonicky hovořiil o Sýrii také s Trumpem. Ve středu Putin plánuje o Sýrii hovořit mimo jiné i s prezidenty Turecka a Íránu. „Hlavní otázkou je politický proces, který bude zahájen po porážce terorismu, očekáváme, že to pomůže najít dlouhodobé řešení syrské krize,“ řekl Putin.