Zimbabwský prezident Robert Mugabe oproti očekávání nerezignoval a občany vyzval ke klidu. V televizním projevu k národu za přítomnosti armády uvedl, že zůstane prezidentem do prosincového kongresu vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe – Vlastenecká fronta (ZANU-PF). Ta ho přitom v neděli dopoledne vyloučila a vybídla, aby se vzdal funkce hlavy státu. Pokud do pondělního poledne 93letý Mugabe neodstoupí, bude proti němu zahájen impeachment, což je ústavní žaloba vedoucí ke zbavení funkce.
Mugabe v televizním projevu vyzval ke klidu. Očekávanou demisi nepodal
Mugabe podle informací Reuters krátce promluvil k národu z prezidentského paláce prostřednictvím státní televize ZBC. Očekávanou rezignaci ovšem neoznámil. Prezidenta v neděli vyloučila zimbabwská vládní strana ZANU-PF. Stejný krok postihl i Mugabeho manželku Grace.
Parlament Zimbabwe už dříve sdělil, že je připraven zahájit proces impeachmentu, pokud se Mugabe nerozhodne sám odstupit z funkce, což dosud odmítal. V minulosti se ho pokoušela sesadit opoziční strana MDC, tentokrát se ale proti prezidentovi postavila i vládní ZANU-PF. S tou nyní MDC jedná o společném postupu, řekl Gonese.
Mugabe hladověl a mlčel několik dní
Podle britského serveru Daily Mail, který se odvolává na informace od člena Mugabeho rodiny, drží 93letý prezident protestní hladovku. Je prý připraven zemřít „za správnou věc“.
Jeden z ministrů za ZANU-PF, který si nepřál být jmenován, dodal, že součástí Mugabeho protestu mělo být i mlčení: „Starý pán zkouší od včerejška různé triky včetně protestní hladovky, vyhrožování a odmítání promluvit.“ Mugabe však nakonec ještě v neděli večer svolal rychlou tiskovou konferenci.
O situaci v Zimbabwe po puči proti prezidentu Mugabemu bude jednat v úterý na krizovém summitu v Angole Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC). Zúčastní se hlavy států JAR, Zambie, Tanzánie a Angoly.
Robert Mugabe je prezidentem této bývalé britské kolonie na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize – země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.