Kvůli Ceně Václava Havla pro vězněného soudce omezí Ankara příspěvky Radě Evropy

Turecko sníží platby Radě Evropy na protest proti ceně, kterou od Parlamentního shromáždění této organizace dostal vězněný turecký soudce Murat Arslan. Ten čeká ve vazbě na soud kvůli obžalobě z podílu na loňském nezdařeném puči. Parlamentní shromáždění Rady Evropy udělilo Arslanovi Cenu Václava Havla za lidská práva letos v říjnu.

Turecký právník Murat Arslan
Zdroj: Twitter/PACE_News

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu řekl, že udělení této ceny bylo pro tureckou vládu „poslední kapkou“. „Nemohu dát peníze našeho národa instituci, která oceňuje někoho, kdo používal ByLock,“ prohlásil ministr při debatě o rozpočtu.

ByLock je aplikace, jíž se podle Ankary dorozumívali pučisté. V Turecku bylo zatčeno mnoho lidí, kteří měli tuto aplikaci nahranou. Úřady tvrdí, že patří k síti duchovního Fethullaha Gülena, jehož Ankara označuje za hlavního strůjce neúspěšného pokusu o převrat, který byl potlačen loni v červenci.

Çavuşoglu řekl, že Turecko přestane být jedním z velkých přispěvatelů Rady Evropy a bude platit jenom minimum nezbytné pro udržení členství.

Turecko posílalo miliony eur

O přesných sumách se ministr nezmínil a není jasné, kolik peněz Turecko zaslalo letos. V roce 2015 poslalo 13 milionů eur a podle státních sdělovacích prostředků tehdy plánovalo svůj příspěvek zdvojnásobit.

Arslan v reakci na ocenění napsal Radě Evropy, že v jeho zemi dochází k systematickému porušování lidských práv. „Obracím se na vás z vězení v zemi, kde se postupně odsouvají stranou demokratické hodnoty, kde jsou umlčováni disidenti, kde jsou obránci práva, novináři a ti, kdo si přejí mír, označováni za teroristy,“ uvedl.

V Turecku po zmařeném převratu skončilo ve věznicích na 50 000 lidí a 150 000 osob přišlo o práci nebo bylo suspendováno.

Profil

Murat Arslan

Bojoval za nezávislou justici, vládu zákona a spravedlivé rozdělení moci. Stal se výrazným kritikem tureckého ministerstva spravedlnosti.

V roce 2016 byl zatčen kvůli údajným vazbám na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování loňského nezdařeného pokusu o převrat.

V letech 2001 až 2006 se věnoval problematice auditu. V roce 2006 byl jmenován soudcem zpravodajem u tureckého Ústavního soudu.

Podílel se na vzniku nezávislého Sdružení soudců a státních zástupců (YARSAV), v letech 2011 až 2016 působil jako prezident tohoto sdružení.

Murat Arslan se narodil v roce 1974 v Ankaře, práva vystudoval na univerzitě v Istanbulu.