Severokorejský zběh je ve vážném stavu. Útěk v autě ho před kulkami nezachránil

Severokorejský voják, kterému se podařilo dezertovat na jih, zůstává ve vážném stavu. Podle lékařů byl během útěku postřelen minimálně sedmi kulkami, pět z nich se jim podařilo z těla vyjmout. Zběh byl nalezen na jižní straně hraniční vesnice Pchanmundžom, asi padesát metrů od vojenské demarkační linie.

Video Události
video

Severokorejský voják, který dezertoval do Jižní Koreje, je ve vážném stavu

„Přeběhlíka urychleně přepravila do nemocnice helikoptéra Velitelství OSN (UNC). K vzájemné palbě nedošlo,“ oznámilo jihokorejské ministerstvo obrany. UNC dohlíží na dodržování příměří mezi oběma Korejemi.

Voják dosud nenabyl vědomí a není schopen dýchat sám. Podle chirurga Lee Kug-jonga z nemocnice v Suwonu utrpěl rozsáhlá vnitřní zranění a z krize se nedostane dřív než za deset dnů.

Uvolněné kolo a palba

K útěku zvolil nezvyklý způsob. Ze strážního stanoviště na severu Pchanmundžomu vyrazil autem na jih vesnice. Cestou se mu ale uvolnilo kolo a Severokorejci na něj přitom začali pálit.

„Řidič strhl volant a zamířil k demarkační linii, ale projet se mu nepodařilo. Seděl v autě a kolem se ozývala střelba. Pak vyběhl ven a Severokorejci se ho snažili zasáhnout,“ popsal situaci mluvčí jihokorejského Společného sboru náčelníků Roh Jae-cheon.

Severokorejští vojáci vypálili na uprchlíka kolem čtyřiceti střel. Zběhovi se podařilo ukrýt pod hromadou listí v bezpečnostní zóně mezi oběma Korejemi, odkud jej později zachránili jihokorejští a američtí vojáci. Podle uniformy měl v severokorejské armádě nižší hodnost. Jaké byly jeho záměry a pohnutky k útěku, není kvůli jeho stavu zatím jasné.

Ze severu na jih uteklo třicet tisíc lidí

Jižní a Severní Korea jsou dodnes fakticky ve válečném stavu. Válka ze začátku 50. let byla ukončena pouze příměřím podepsaným roku 1953 právě v Pchanmundžomu.

Od té doby ze Severní do Jižní Koreje uteklo kolem 30 000 lidí. Většina z nich ovšem zvolila cestu oklikou – přes Čínu a jihovýchodní Asii. 

Demilitarizované pásmo střeží z obou stran stovky tisíc vojáků připravených k boji. Hranici lemuje ostnatý drát a protitankové překážky. Má se zato, že v příhraniční oblasti leží více než milion min.

Útěky přes demilitarizovanou zónu jsou výjimečné. Severokorejec dezertoval v jediném stykovém místě, kde proti sobě vojáci stojí tváří v tvář. Střílelo se tam naposledy v roce 1984, kdy se pokusil na jih přeběhnout sovětský občan, podotkla zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

/*json*/{"map":{"lat":37.95600027882052,"lng":126.67598066902156,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":37.95583873194846,"lng":126.67693376541138,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/