Saúdská Arábie se chce otevřít světu, začne vydávat turistická víza

Saúdská Arábie pokračuje v sérii reforem. Dalším krokem je rozhodnutí začít vydávat turistická víza, a umožnit tak cizincům běžné cestování. Dosud království vydávalo povolení ke vstupu jenom poutníkům do Mekky, ale ne turistům. Do země se tak dalo dostat jen s pomocí záruky místního občana, firmy nebo jiné oficiální organizace.

Saúdská Arábie
Zdroj: ČTK/AP Autor: Hassan Ammar

Podle úterního prohlášení prince Sultána bin Salmána, který vede komisi pro cestovní ruch a národní dědictví, chce Saúdská Arábie podnítit turisty k návštěvám země, která nabízí kromě jiného i archeologická místa spjatá s životem Nabatejců.

Lokalita al-Hidžr je nejzachovalejší památka na tuto předislámskou kulturu po jordánské Petře. Je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Podle listu al-Vatan budou víza v první etapě vydávána skupinám návštěvníků, kterým pobyt zajistí cestovní kancelář.

Saúdská Arábie loni přivítala sice 18 milionů návštěvníků, ale většina z nich byli lidé, kteří přijeli buď na velkou pouť do Mekky, nebo na malou pouť umru, kterou muslimové mohou vykonávat kdykoli.

Korunní princ Muhammad bin Salmán vyhlásil program rozsáhlých reforem nazvaný Vize 2030. Jeho hlavním smyslem je vymanit ekonomiku ze závislosti na ropných příjmech. Součástí jsou ale i společenské změny - království například začne vydávat řidičské průkazy ženám, což dosud zakazovalo. Ženy by měly začít auta řídit v červnu příštího roku.

Rijád už také ohlásil velké stavební záměry a jedním z nich je vybudování luxusních lázeňských středisek na padesáti ostrovech v Rudém moři. Mohlo by tím vzniknout až 35 000 pracovních míst.

Korunní princ také oznámil návrat země k umírněnému islámu, který je „umírněný a otevřený vůči jiným náboženstvím a světu.