Kreml odmítl odpovědnost za útok na ukrajinského poslance. Varoval před hysterií

Nejméně jeden člověk přišel o život při pokusu o atentát na ukrajinského poslance Ihora Mosijčuka, sám poslanec z útoku vyvázl se zraněním. Uvedl to list Ukrajinska pravda s odvoláním na policejního mluvčího a Radikální stranu, kterou Mosijčuk zastupuje v parlamentu. Ukrajinské ministerstvo vnitra to označilo za teroristický čin. Kreml jakoukoli vinu odmítá.

Ukrajinská policie na místě výbuchu
Zdroj: Reuters Autor: Gleb Garanič

Poslancova asistentka v televizi vylíčila, že poslanec odcházel z televizního studia spolu se svým tělesným strážcem, když vybuchlo auto zaparkované u vchodu. Celkem utrpělo zranění pět lidí.

„Všechny je odváželi do nemocnice, ale jeden z nich v sanitce zemřel,“ řekl mluvčí Jaroslav Trakalo. Totožnost oběti – asi třicetiletého muže – se ještě nepodařilo určit.

Spolu s Mosijčukem, který je poslancem za populistickou Radikální stranu, byl těžce zraněn i politolog Vitalij Bala a poslancův tělesný strážce, uvedla agentura Interfax-Ukrajina. Podle ní podstoupil operaci. 

„Objednavatelé sedí v Moskvě,“ míní zraněný zákonodárce

Poslanci prý bylo mnohokrát vyhrožováno, a to i od vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova, považovaného za blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Rovněž poslanec a poradce ministra vnitra Anton Heraščenko připsal útok údajné snaze ruských tajných služeb destabilizovat situaci v Kyjevě.

„Myslím, že objednavatelé sedí v Moskvě, vykonavatelé jsou kyjevští. Nelze vyloučit, že agenti jsou mezi vlastenci,“ uvedl poslanec podle televize 112 po úspěšné operaci, po které byl převezen na jednotku intenzivní péče. 

Vyšetřování má vést ukrajinská tajná služba SBU. Kreml již odpovědnost odmítl. Obvinění označil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov za „nepodložené a hysterické“.