Sebastian Kurz: Zázračné dítě rakouské politiky vystoupalo až na vrchol

Začátkem roku zařadil americký časopis Time Sebastiana Kurze mezi „Deset lídrů příští generace“ a výsledky rakouských parlamentních voleb mu nyní daly zapravdu. V pouhých 31 letech se Kurz jako jejich vítěz stane novým kancléřem. I když zázračnému dítěti rakouské politiky na začátku věřil jen málokdo, podařilo se mu dostat až na vrchol.

Sebastian Kurz vyrůstal v dobře situované vídeňské rodině. U lidovců se začal angažovat už ve svých 16 letech. Maturitu ještě stihl, studium práv na Vídeňské univerzitě ale už kvůli politické kariéře nedokončil.

Prvně se do povědomí veřejnosti zapsal svéráznou předvolební kampaní, během níž projížděl Vídní v terénním autě se spoře oděnými slečnami. Pro zástupce tak tradiční strany něco nevídaného. Navzdory očekáváním se ale v politice uchytil a začal si budovat stále pevnější pozici.

13 minut
Horizont ČT24 k rakouským volbám
Zdroj: ČT24

Nejmladší šéf diplomacie

V roce 2009 se Kurz stal předsedou mládežnické organizace lidovců, o rok později zasedl ve vídeňské městské radě a v roce 2011 byl jmenován státním tajemníkem pro integraci. Z náměstka ministra zahraničí se brzo stal šéfem rakouské diplomacie. V pouhých 27 letech.

Do mezinárodní politiky se muž, jehož idolem je jihoafrický bojovník proti apartheidu Nelson Mandela, pustil s vervou. Soustředil se na krizi na východní Ukrajině a hostil ve Vídni mezinárodní jednání o íránském jaderném programu, ze kterého vzešla dlouho očekávaná dohoda. A neváhal se postavit tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Kurz během vrcholící uprchlické krize na řecko-makedonské hranici
Zdroj: Reuters/Ognen Teofilovski

V době vrcholící uprchlické krize v Evropě to byl právě on, kdo se zasadil o uzavření balkánské trasy. „Evropští prezidenti a premiéři na mě byli v době, kdy jsem organizoval uzavření trasy, rozzlobení. O týden později v Bruselu rozhodli, že to bylo správné,“ připomíná Kurz.

Nejoblíbenější rakouský politik

Rozhodným postojem si získal pozici nejoblíbenějšího rakouského politika. Po letošní vládní krizi nastoupil do čela lidovců a v průzkumech je během jediného týdne vytáhl ze třetího místa až na vrchol. „Lidé občas chtějí tyhle charizmatické a mimořádné figury, které přinášejí do systému nové impulsy. A přesně tohle on dělá,“ potvrzuje politolog z Vídeňské univerzity Thomas Meyer.

Kurzovy kroky v čele strany zavánějí až autoritářstvím. Právě on má poslední slovo při schvalování kandidátek i programových priorit partaje. Tradiční straně navíc vtiskl do názvu i své jméno: „Kandidátka Sebastiana Kurze – Nová strana lidová“.

Jeho suverénní jednání samotným lidovcům zřejmě nevadí. „U tak tradiční strany je pozoruhodné, že mu dala tak velká práva,“ potvrzuje Kurzovu neobvyklou pozici germanista a historik Petr Šafařík. „Je velmi mlád, ale v politice je už velmi dlouho. S něčím podobným nedávno uspěl ve Francii i Emmanuel Macron, který taky nebyl novým člověkem,“ doplňuje historik.

Je to pravděpodobně nejtalentovanější mladý politik v rakouské politice za poslední dekády. Zdá se, že lidi získává tím, že vypráví příběhy.
Wolfgang Fercher
politický komentátor, Kleine Zeitung

V Kurzově vlastním příběhu se podle všeho začíná psát stěžejní kapitola. Mládí ani chybějící titul hlavnímu hrdinovi zatím v ničem nepřekážely.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 3 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 4 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 4 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 4 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 11 hhodinami
Načítání...