Palestinská škola vybudovaná Belgičany nese jméno teroristky. Brusel další pomoc pozastavil

Belgie pozastavila pomoc určenou palestinským školám. Reagovala na název, který dali Palestinci škole u Hebronu vybudované za belgické peníze. Nese jméno teroristky Dalál Mughrabíové, jež se podílela na masakru v Izraeli. Zemřelo při něm 38 Izraelců včetně třinácti dětí.

Belgická vláda oznámila, že základní škola, kterou Belgie pomáhala financovat v letech 2012 a 2013, dostala jméno po Mughrabíové bez vědomí belgických úřadů. Ministr zahraničí a ministr pro spolupráci a rozvoj Didier Reynders a Alexander De Croo označili výběr názvu za nepřijatelný.

„Dalál Mughrabíová byla palestinská teroristka, která se v roce 1978 podílela na teroristickém útoku proti Izraeli. Bylo při něm zabito 38 civilistů a mezi nimi třináct dětí. Belgie nedovolí, aby byla jakýmkoli způsobem spojována se jmény teroristů. Okamžitě jsme se spojili s palestinskou samosprávou a očekáváme od ní oficiální reakci,“ stojí v prohlášení belgické vlády.

Belgie kvůli tomu pozastavila dva další projekty za 3,3 miliony eur (85 milionů korun). I v těchto případech jde o výstavbu palestinských škol. Palestinský zástupce při Evropské unii odmítl záležitost komentovat.

Mughrabíová pocházela z palestinského uprchlického tábora v Libanonu, byla zdravotní sestrou, ale po vypuknutí libanonské občanské války se zapojila do bojových operací palestinského hnutí Fatah. Při atentátu v roce 1978 zahynula a mnozí Palestinci ji označují za hrdinku. Izrael dlouhodobě poukazuje na to, že palestinská samospráva k udržování úcty k teroristům přispívá mimo jiné také tím, že po nich pojmenovává školy.