Palestinci možná dali peníze z EU na školu nesoucí jméno teroristy

3 minuty
Stavba kontroverzní školy v Palestině
Zdroj: ČT24

Palestinské úřady nedokážou vyloučit, že použily evropské dotace na stavbu školy pojmenované po teroristickém lídrovi ze sedmdesátých let. Saláhu Chaláfovi známému jako Abú Ijád se připisuje i útok na mnichovské olympiádě v roce 1972. Zemřelo tehdy jedenáct izraelských sportovců a jeden německý policista.

Celá bouře se točí kolem obyčejného staveniště v uprchlickém táboře palestinského Tulkarmu. Základní škola Saláha Chaláfa neboli Abú Ijáda by se měla otevřít už letos v létě. Kontroverze, kterou vzbudila, ale trvá už od položení základního kamene.

V roce 1970 se stal Abú Ijád jedním ze zakladatelů organizace Černé září. Jeho komando o dva roky později podniklo před zraky celého světa jeden z nejznámějších teroristických útoků ‒ únos a hromadnou vraždu jedenácti izraelských olympioniků v Mnichově.

„Když jsem se dozvěděla, že můj Jossi je mezi rukojmími, bylo mi jasné, že s jeho temperamentem ho nikdo nedovede jako ovci na porážku,“ vzpomíná vdova po zavražděném izraelském olympionikovi Ilana Romanová.

V očích Palestinců je ale Abú Ijád ikonou ozbrojeného odporu proti izraelské okupaci. Spolu s Jásirem Arafatem patřil k zakladatelům Fatahu a před svou smrtí z rukou palestinského atentátníka se přidal k zastáncům jednání.

Stavbu školy přitom spolufinancuje palestinské ministerstvo školství, které dostává část z bezmála osmi miliard korun ročně od Evropské unie. „Nemáme informace o tom, že by Evropská unie financovala školu nesoucí jméno Saláha Chaláfa,“ okomentovala kauzu mluvčí šéfky diplomacie EU Maja Kocijanćićová.

Palestinský guvernér provincie Tulkarm Issám Abú Bakr rozhodnutí hájí. „Abú Ijád ovlivnil generace Palestinců. Je čest po něm pojmenovat naši školu. Jsem překvapený, že se ptáte na její financování. Zahraniční dotace chodí ministerstvu školství, a to pak rozhoduje, kam je pošle,“ zdůraznil politik.

V Gaze fungují už tři školy pojmenované po Abú Ijádovi. Jejím vládcům z islamistického Hamásu ale evropské dotace neplynou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump zahájil návštěvu trojice zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii.
před 8 mminutami

Boje mezi ozbrojenými skupinami v Libyi si vyžádaly šest obětí

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, kvůli kterým zemřelo šest lidí. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 20 mminutami

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 1 hhodinou

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 3 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 4 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...