BBC odvysílá kontroverzní dokument o KLDR

Londýn – Britská veřejnoprávní stanice BBC odvysílá dnes večer v pořadu Panorama kontroverzní reportáž o životě v KLDR. Příspěvek není ani tak kontroverzní svým obsahem jako spíš okolnostmi svého vzniku. Štáb BBC ho natočil tajně během výletu, na kterém se vydával za studenty prestižní londýnské Vysoké školy ekonomické. Škola už BBC obvinila z toho, že využila její studenty jako lidské štíty.

Vysoká škola do poslední chvíle bojuje za stažení reportáže z vysílání. Nelíbí se jí, že novináři zneužili dobré jméno školy a svým natáčením ohrozili její studenty. To ale BBC rezolutně odmítá. „Tenhle dokument je velice významná novinářské práce odvedená ve veřejném zájmu,“ uvedl programový ředitel BBC Ceri Thomas.

Dokument ukazuje Severní Koreu jako nacistický stát, který uplatňuje nejextrémnější formu cenzury. „Je to přesně jako v hitlerovském Německu. Neobyčejně děsivé, temné a ďábelské,“ říká autor dokumentu John Sweeney. Před korejským dozorem ho kryl falešný titul postgraduanta. „Kdyby mě zatkli, tak čím míň studenti věděli, tím líp,“ obhajuje se redaktor.

BBC ohrozila studenty kvůli tuctovým záběrům pro turisty, zlobí se škola

Studenti předem věděli jen to, že se jejich zájezdu zúčastní novináři. O tom, že budou tři a navíc budou tajně natáčet dokument, se prý dozvěděli až cestou. Pořizování jakýchkoli záznamů je přitom v KLDR nejkratší cestou do vězení.

Tajně natočený dokument o KLDR
Zdroj: ČT24

„BBC nemělo jakékoliv právo zasahovat do výletu studentů. BBC nemělo jakékoliv právo naše studenty ohrozit,“ protestuje proti chování organizace Alex Peters-Day z londýnské školy. Podle něj dokonce BBC použila studenty jako lidské štíty, aby mohla dokument natočit.

Podle univerzity ohrozila veřejnoprávní televize nejen deset lidí účastnících se pobytu v KLDR, ale studium stalinistického režimu jako takové. Akademici budou příště předem v podezření. „Je strašně těžké získat tam byť jen omezený přístup, a proto si myslíme, že si s tím neměli zahrávat,“ tvrdí ředitel školy Craig Calhoun. Na Twitteru dodal, že BBC ohrozila studenty, ale stejně nenatočila nic víc než to, co Severní Korea běžně ukazuje turistům.

Škola a její studenti oficiálně požádali o stažení pořadu z vysílání. To se ale nestane a generální ředitel BBC John Hall se dokonce odmítl škole za akci svých redaktorů omluvit. Nicméně totožnost studentů na jejich žádost ve v dokumetu nezazní.

Nahrávám video
BBC i přes kritiku odvysílá dokument o KLDR
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ve Španělsku zastřelili Čecha podezřelého z podílu na vraždě

Ve Španělsku někdo zastřelil Čecha, píší ve středu server BBC a lokální média. Policie zastřelení muže potvrdila. Čin se stal v neděli v obci Torrevieja na jihu země. Tuzemský občan byl podezřelý z podílu na předloňské vraždě Brita ve Španělsku.
13:11Aktualizovánopřed 2 mminutami

Ropa dál zdražuje, plyn naopak zlevňuje

Ceny ropy se kvůli dopadům americko-íránské války dál zvyšují, konflikt narušil dodávky suroviny z Blízkého východu. Tempo růstu ale proti předchozím dvěma dnům zpomaluje. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh naopak začala klesat. Americký prezident Donald Trump v úterý naznačil, že americké námořnictvo by mohlo doprovázet lodě proplouvající klíčovým Hormuzským průlivem, kde v odvetě útočí íránské síly.
12:35Aktualizovánopřed 7 mminutami

Lety z Blízkého východu ve středu vrátily do Česka přes pět set lidí

Na Letišti Václava Havla v Praze přistály ve středu ráno dvě letadla společnosti Smartwings s Čechy, kteří uvázli v Dubaji a ománském Maskatu kvůli úderům na Blízkém východě. Na palubě každého z nich bylo zhruba 200 lidí. Další lidi dopravily dva armádní repatriační lety, letoun Casa přiletěl s 39 cestujícími z Egypta, v 08:25 přistál airbus s 96 lidmi z Ománu. Stát podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pronajal další letadlo, které může vyzvednout 189 lidí v Jordánsku a čeká na slot. Velký armádní airbus odletěl také dopoledne z Prahy do egyptského Šarm aš-Šajchu.
05:16Aktualizovánopřed 10 mminutami

Srí Lanka zachránila třicet lidí z íránské válečné lodi. Není známo, kdo ji potopil

U pobřeží Srí Lanky se potopila íránská válečná loď. Srílanské úřady ve středu oznámily podle agentury Reuters, že zachránily 32 lidí, kteří byli na palubě, a z moře vylovily několik těl. Mělo jít o loď Iris Dena. Údajně se pohřešuje více než sto lidí.
před 11 mminutami

Evropská komise představila, jak snížit závislost na Číně

Evropská komise představila dlouho očekávaná opatření, jak posílit evropský průmysl a udržet krok s Čínou v oblasti zejména čistých technologií. Takzvaný Industrial Accelerator Act (Akt o průmyslovém akcelerátoru) požaduje upřednostňování některých produktů vyráběných v Evropě.
před 12 mminutami

Ruský tanker na LNG vzplál ve Středozemním moři, Moskva obviňuje Kyjev

Moskva tvrdí, že na ruský tanker určený pro přepravu zkapalněného zemního plynu Arktic Metagaz, který od úterý hoří u pobřeží Malty, zaútočily ukrajinské námořní drony. Kyjev se k tomu nevyjádřil. USA, EU a Velká Británie na plavidlo už dříve uvalily sankce.
před 17 mminutami

Izraelská F-35 sestřelila nad Teheránem íránský Jak-130 ruské výroby

Izraelské letectvo zahájilo další rozsáhlou vlnu úderů na cíle v Teheránu, oznámila podle agentury AFP izraelská armáda s tím, že podrobnosti sdělí později. V severozápadní části íránské metropole byla kolem 11:15 místního času (08:45 středoevropského času) hlášena mohutná exploze. Izraelský bojový letoun F-35 také sestřelil nad Teheránem íránský letoun ruské výroby Jak-130, sdělila později izraelská armáda.
08:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina nyní tranzit ropy na Slovensko neobnoví, uvedla Bratislava

Ukrajina v nejbližších dnech přepravu ropy na Slovensko ropovodem Družba neobnoví, informovalo slovenské ministerstvo hospodářství. Opětovné spuštění tranzitu suroviny bylo po opakovaných odkladech naposledy podle Bratislavy plánováno na základě oznámení Kyjeva na středu.
11:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...