Rada bezpečnosti OSN schválila posílení mise v Libanonu

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila posílení mandátu mírové mise v Libanonu. Jednotky UNIFIL hlídají jižní hranici Libanonu s Izraelem. Podle Izraele a USA by však měly vyvinout větší úsilí, aby zabránily Hizballáhu získávat a pašovat zbraně. V tuto chvíli Hizballáh podle expertů disponuje asi tisícovkou raket. Washington považuje Hizballáh, který podporuje syrskou vládu a má silnou přítomnost v jižním Libanonu, za teroristickou organizaci.

Video Události
video

Proti Hizballáhu odteď rázněji, zavelela OSN

UNIFIL vznikla už za libanonské občanské války před čtyřiceti lety. Se svými 312 mrtvými vede černý žebříček obětí mezinárodního mírového úsilí. Situace se dramaticky zhoršila v červenci 2006, kdy komando Hizballáhu zaútočila přes izraelskou hranici na armádní hlídku a zmizelo se dvěma rukojmími. Izrael odpověděl invazí.

S koncem války dostaly modré přilby za úkol dostat jih Libanonu pod kontrolu armády. Po ukončení izraelské okupace v roce 2000 se však uvažovalo o jejím ukončení. „Musíme být k sobě upřímní. Až příliš dlouho nedokázalo vedení mise UNIFIL plnit svůj úkol,“ uvedla nyní americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová.

Hlídky mezinárodní mise UNIFIL
Zdroj: Reuters
„Kritika toho, že mise neplní mandát, jaký byl zadán po uzavření příměří z poslední války mezi Hizballáhem a Izraelem v srpnu 2008, je setrvalá. Nicméně teď je ten společný jmenovatel obava z Íránu,“ uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Hizballáh je podle něj provázaný, ne-li přímo podřízený íránským revolučním gardám, které jsou velmi důležitou částí íránských ozbrojených sil, jež se podílejí na prosazování íránské zahraniční politiky v celém regionu, aktuálně především v Sýrii. Právě v Sýrii je Hizballáh jedním z klíčových bojových spojenců Damašku.

Navzdory dohledu vojáků a modrých přileb ukryli islamisté v hornatém terénu desítky tisíc raket namířených na Izrael.

Podle zpravodaje ČT panuje v Jeruzalémě i ve Washingtonu velká obava, že by Hizballáh mohl využít zkušenosti nové generace bojovníků v případné válce proti Izraeli. To by mohlo vést k další destabilizaci blízkovýchodního regionu. Hizballáh má několik desítek tisíc mužů, kdežto UNIFIL disponuje zhruba 12 tisíci muži, podotýká Szántó.