Trump pouští na Facebooku „skutečné zprávy“. Sovětská propaganda, tvrdí kritici

Donald Trump byl natolik nespokojen se zpravodajstvím mainstreamových médií, že se rozhodl vysílat na svém Facebooku „skutečné zprávy“. Přednáší je Kayleigh McEnanyová, která kvůli nabídce opustila pozici komentátorky CNN. Kritici amerického prezidenta obviňují, že vytváří propagandu v sovětském stylu, kterou se snaží maskovat jako žurnalistiku.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Carlos Barria

V sobotu McEnanyová oznámila, že odchází z americké stanice CNN a těší se na „novou roli“. Již další den se objevila na videu zveřejněném na facebookovém účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Toho chválila například za to, že řídí ekonomiku správným směrem, vytváří pracovní místa či a oceňuje veterány z Vietnamu.

Klip je vizuálně zpracován tak, aby vypadal jako obvyklé zpravodajství. Za McEnanyovou je grafické pozadí, na němž jsou loga amerického prezidenta a jeho internetové stránky. Video končí zvoláním americké novinářky, která svůj souhrn úspěchů Donalda Trumpa z posledního týdne označí jako „real news“ čili „skutečné zprávy“.

Za prvních dvacet čtyři hodin klip zhlédl více než milion lidí. Zdá se být pokračováním série, kterou Trumpův tým zahájil minulý týden, podotkla CNN. První díl moderovala Lara Trump, manželka prezidentova syna Erica. I tehdy byl klip označen jako „skutečné zprávy“.

Kritici: Propaganda v sovětském stylu

Podle CNN se jedná o pokus o diskreditaci mainstreamových médií. Zpravodajská stanice připomněla, že Donald Trump a jeho příznivci označují klasická média za „fake news“ čili „falešné zprávy“. Ostře se do Trumpa a jeho týmu pustil i bývalý velvyslanec Spojených států v Rusku Michael McFaul, který video přirovnal ke zprávám, které viděl v zemích, kde média vlastní stát. 

„Takhle Trump chce, aby vypadaly zprávy. Neomezená propaganda v sovětském stylu,“ přidal se editor německého týdeníku Der Spiegel Mathieu von Rohr. Naopak dlouholetý americký politický analytik Jeff Greenfield video Kayleigh McEnanyové označil za součást „dlouhé tradice politické kampaně“.

Novinář: Důvěra je zlomena

Americký novinář Adam Entous píše o americké politice již dvacet let. „Psal jsem o Bílém domě za prezidenta Clintona, potom za prezidenta Bushe, potom za prezidenta Obamy. Vždycky tu byla důvěra, že můžete jít za lidmi v Bílém domě a říct jim, že pracujete na nějakých kauzách. A oni by vám řekli svou verzi,“ popsal svou bývalou praxi.

„Po posledních volbách je to mnohem nepřátelštější. Důvěra mezi tiskem a Bílým domem v podstatě vůbec neexistuje, je zlomena,“ vylíčil aktuální stav novinář The Washington Post. „To je špatné pro všechny strany,“ poznamenal dále v pořadu Události, komentáře.

Zároveň uvedl, že Trumpovu postoji k novinářům v jistém smyslu rozumí. „Každý den o něm píšeme zprávy, které upozorňují na věci, o kterých se on domnívá, že nejsou pravda,“ zamyslel se Entous. „Chápu jeho frustraci, ale je naší rolí, abychom lidem poskytovali fakta,“ soudí.

Inklinace ke lži

Úkolem žurnalistiky je podle Entouse kontrolovat politiky a upozorňovat veřejnost, pokud nemluví pravdu. „Tato vláda z nějakého důvodu, a já nechápu proč, přirozeně inklinuje k tomu, že lže,“ tvrdí novinář, který dříve pracoval pro The Wall Street Journal a Reuters.

A právě proto, že jsou konfrontovány se svými nepravdami, jsou politické špičky USA podle Entouse proti novinářům negativně zaujaté. „Chápu, že je to pro ně frustrující, ale to je naše role v systému,“ zopakoval.

Video Události, komentáře
video

Americký novinář: Současná vláda USA inklinuje ke lži

Zkušený americký novinář dodal, že v poslední době se americká mediální scéna změnila tak, že by si to před rokem vůbec neuměl představit. Lidé jsou podle něj rozděleni a sledují pouze takové kanály, které potvrzují jejich názory. „Všechno je stranické, člověk musí zaujmout určité postoje,“ popsal Entouse. „Vrátit se do bodu nula je v podstatě nemožné,“ obává se.

Zvlášť když Donald Trump o novinářích neustále říká, že lžou. „Nic podobného jsme v minulosti nezažili. Máme prezidenta, který v podstatě každé ráno píše tweety a útočí na vás za to, co jste napsal. Jeho podporovatelé říkají lidem, aby nevěřili tomu, co píšete, a dokonce je nabádají, aby na nás útočili, a navrhují, že bychom možná měli být zablokováni, zrušeni nebo dokonce zavřeni,“ rozohnil se Entous.

„S tím jsem se ve Spojených státech opravdu nikdy nesetkal. Vždycky jsem si říkal, že ve Spojených státech je situace lepší, ale možná se budu muset zamyslet a upravit svůj názor na to, jak je naše společnost schopna proti něčemu takovému bojovat a vypořádat se s tím,“ dodal.