Před lety ho pomohli dopadnout čeští policisté. Později nafilmoval svůj útěk z kalifornského vězení

Před téměř čtyřmi lety pomohli s jeho dopadením na pražském Letišti Václava Havla čeští policisté. Loni se o Adamovi Hosejnu Najerím mluvilo v souvislosti s jeho devítidenním útěkem z kalifornského vězení. A teď se v médiích objevilo jeho video, za které by se nemusel stydět žádný začínající filmař. Najerí totiž útěk, který podnikl se svými dvěma kumpány, zdokumentoval.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Zločinec natočil svůj útěk z vězení

Video působí jako amatérský akční film, nechybí hudba ani dramatický střih. Na záběrech je trojice mužů, která uprchla loni v lednu z kalifornské věznice v Orange County. Video zveřejnil advokát jednoho z nich, Adama Hosejna Najerího.

„Řada lidí nám chce připsat útěk ve stylu Houdiniho – to celé v osmi minutách,“ říká Najerí ve videu. Právě Najerí, odsouzený mimo jiné za únos nebo loupeže, dal záznamu průvodní slovo a zřejmě mu propůjčil i své režijní schopnosti. Zdatně mu sekundují vězni Jonathan Tieu a Bac Duong. 

Muži utekli z cely nepozorovaně potrubím v lednu 2016 a dostali se až na střechu věznice. Odtud se po pořízení několika selfie spustili na zem. „Měli jsme sportovní tašku a batoh plný věcí. Lano dlouhé stovky stop, v podstatě bednu s nářadím,“ popsal Najerí.

Oznámení o útěku trojice vězňů
Zdroj: ČTK/AP

Venku unesli taxikáře a donutili ho odvézt je na sever. Nepohodli se ale v tom, jestli ho mají zabít. „Víte, byli jsme mu tak vděční, že nám pomohl. Ten muž je opravdu hrdina,“ rozplýval se Najerí.

Jeden z uprchlých vězňů ale nevydržel. Bac Duong odjel s taxikářem zpět a vydal se úřadům. Najerí a Tieu se skrývali v dodávce, kde je už po devíti dnech na útěku dopadla policie.

Najerího video ale zatím komentovat nechce. „Uveřejněné video je součástí probíhajícího vyšetřování a je v souladu s informacemi, které jsme už médiím řekli,“ uvedl úřad šerifa v Orange County v Kalifornii.

Záznam ale přináší řadu nových otázek. Třeba jak se vězni dostali k veškerému vybavení pro útěk, kdo je měl v tu chvíli hlídat a hlavně - kde přišli ve střežené budově k mobilním telefonům.