Čínský disident a nobelista Liou Siao-po je podle nemocnice v kritickém stavu

Čínský disident, básník a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po je v kritickém stavu. Uvedla to podle agentury AFP nemocnice, kde se léčí. Liou, který byl koncem června podmínečně propuštěn z čínského vězení, trpí rakovinou jater. V Hongkongu demonstrovaly v pondělí desítky lidí s požadavkem, aby Čína umožnila Liouovi léčbu v zahraničí.

Liou Siao-po se předání Nobelovy ceny nemohl zúčastnit
Zdroj: ČTK/AP

Aktivisté bojující za lidská práva vyzývali v posledních dnech čínské úřady, aby povolily převoz nejznámějšího čínského politického vězně k ošetření do ciziny.

Dva západní lékaři – onkologové Joseph Herman z univerzitního centra v Texasu a Markus Büchler z univerzitní kliniky v Heidelbergu – o víkendu uvedli, že jednašedesátiletý Liou může být transportován do ciziny. Nemocnice ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny ale tvrdí, že jeho stav převoz neumožňuje.

Podle lékařů se Liouův nádor zvětšil, pacient má také nízký krevní tlak a trpí částečnou neprůchodností střev. Podle nemocnice trpí také onemocněním ledvin, které znemožňuje radioterapii. Lékaři Herman a Büchler přitom uvedli, že radioterapie by mohla být jednou z metod, kterou by lékaři mohli u tohoto pacienta použít.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb.

Z vězení byl podmínečně propuštěn na konci června po diagnóze konečného stadia rakoviny jater.

Čína kontroluje nemocnici, kde se Liou léčí

Na dotaz, zda čínské úřady umožní Liouovi léčbu v zahraničí, v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang řekl: „Čína doufá, že příslušné země budou respektovat suverenitu Číny a nebudou zneužívat jednotlivých případů k vměšování se do jejích vnitřních záležitostí.“

Čínské úřady přísně kontrolují veškeré informace o případu známého disidenta a nemocnice, kde se pacient léčí, je hlídána bezpečnostními složkami. Dvacáté třetí patro budovy číslo 1 univerzitní nemocnice v Šen-jangu bylo uzavřeno a přístup tam mají pouze pacienti a jejich rodinní příslušníci. Také Lioua smějí navštěvovat příbuzní, novináři jsou ale podle agentury Reuters z budovy vykazováni.

Merkelová doufá v „projev lidskosti“

Desítky lidí se v pondělí účastnily demonstrace v Hongkongu v sedě s požadavkem, aby bylo Liouovi umožněna léčba v zahraničí.

Aktivisté třímali transparenty s Liouovým fotkami a skandovali hesla. Než se pustili do protestu vsedě, pochodovali směrem k zastupitelskému úřadu čínské vlády. Manifestace má podle právníka lidskoprávních aktivistů Alberta Hoa trvat tak dlouho, dokud demonstranti nedosáhnou svého.

Postoj čínské vlády vůči nemocnému disidentovi komentovala také německá kancléřka Angela Merkelová. Podle mluvčího tamní vlády Steffena Seiberta doufá v „projev lidskosti“.