Turecká opozice ukázala svou sílu. V Istanbulu demonstrovaly stovky tisíc lidí

Stovky tisíc lidí se shromáždily v istanbulské čtvrti Maltepe na demonstraci, kterou vyvrcholil pochod za spravedlnost šéfa opozice Kemala Kiliçdaroglua z Ankary do Istanbulu. Politik akci vedl poté, co byl odsouzen jeho kolega ze strany, někdejší novinář a posléze poslanec Enis Berberoglu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přirovnal účastníky pochodu k těm, co se loni pokusili o puč.

Video Události
video

Události: Mohutná demonstrace turecké opozice

„Ať si nikdo nemyslí, že tento pochod byl poslední. Devátý červenec je nová etapa, nové zrození,“ řekl Kiliçdaroglu před davem svých stoupenců po pochodu, který trval 25 dnů a měřil 450 kilometrů.

Vůdce Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu vyrazil na cestu v polovině června, když soud poslal na 25 let do vězení poslance Berberoglua za vyzrazení státního tajemství. Toho se bývalý novinář podle obžaloby dopustit tím, že předal tisku informace o tureckých dodávkách zbraní islamistům v Sýrii v roce 2014.

To, co začalo jako akce protestu jednoho muže, vykrystalizovalo v masovou akci. Do Istanbulu došlo v pátek kolem 50 tisíc lidí. „Neunavíme se. V našem pochodu za spravedlnost budeme pokračovat,“ ujišťovala jedna z účastnic pochodu.

Demonstraci podpořila také třetí nejsilnější opoziční strana v tureckém parlamentu, prokurdská Lidová demokratická strana (HDP). Desítka poslanců této strany, včetně obou jejich spolupředsedů Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové, je rovněž ve vězení.

Jde o největší opoziční akci od loňského pokusu o převrat. „Pokud zahájíte pochod pro teroristy a jejich podporovatele, (…) nemůžete nikoho přesvědčit, že vaším cílem je spravedlnost,“ komentoval akci začátkem července prezident Erdogan.

Demonstrace na podporu vězněného tureckého poslance
Zdroj: Reuters
Autor: Umit Bektas

Trestní stíhání tureckých poslanců umožnil zákon, který loni na jaře prosadila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Zákon kritizovala opozice i Západ jako porušení parlamentní demokracie, zatímco vláda jej hájí s tím, že je nutný „v boji proti terorismu“. Podle kritiků ale vláda zákona využívá k tomu, aby se zbavila kritiků.

Od vyhlášení výjimečného stavu po pokusu o převrat skončily v poutech desítky tisíc lidí. Naposledy pak ve čtvrtek ředitelka turecké pobočky mezinárodní organizace Amnesty International Idil Eserová.