Ještě nemají ani maturitu, ale jejich vlast jim není lhostejná. Mladí Slováci protestují proti korupci

V několika slovenských městech proběhl už druhý pochod proti korupci. Za jeho pořádáním stojí skupina středoškolských studentů, kteří požadují odchod ministra vnitra, policejního ředitele a prokurátora. Vyčítají jim neschopnost objasnit závažné úplatkářské kauzy. Lidé na demonstraci navíc začali podepisovat petici. Pokud získá přes sto tisíc podpisů, požadavky studentů bude muset řešit parlament.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Slovenské demonstrace proti korupci

Skupině mladých Slováků došla se situací v jejich vlasti trpělivost. Žádají změnu. Už podruhé pořádají v Bratislavě a Košicích demonstraci, nyní se s protestem přidali i Slováci v Praze.

„Jsme v období, kdy se rozhodujeme, že půjdeme do zahraničí. Přemýšleli jsme, že by pak bylo vhodné se vrátit. Ale vrátíme se opravdu bez toho, aniž by nám všem mzda klesla třikrát? Vrátíme se na Slovensko, kde bude naše životní úroveň srovnatelná s Evropou? To jsme si pomysleli, že asi spíš ne,“ říká jeden z organizátorů protestů Dávid Straka. Za rok bude maturovat a zatím neví, co bude dělat dál. Z budoucnosti na Slovensku má ale obavy.

Za všechno podle něj může korupce, která zemi rozkládá a paralyzuje. Ztracené peníze chybí tam, kde jsou třeba. Proto si s kamarády řekli, že začnou bojovat. „V první řadě si myslíme, že legislativa jako taková je v pohodě. Jediný problém, co tu podle nás je, je v personálním obsazení,“ tvrdí.

Gorila vyšuměla do prázdna

Studenti například požadují důsledné vyšetření korupční aféry, která se týká podezření z politické korupce v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy. Kauza vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila. Dokumenty popisují uplácení vysoce postavených úředníků a politiků finanční skupinou Penta, která za to prý získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta po vypuknutí aféry nekalé jednání opakovaně popřela.

Dalším požadavkem organizátorů je vyšetření kauzy pojmenované po podnikateli Ladislavu Bašternákovi, který byl dříve obviněn z daňových deliktů. Bašternák na sebe upozornil i v souvislosti s obchodními aktivitami s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Premiér Robert Fico si zase od Bašternáka pronajal luxusní byt v prestižní bratislavské čtvrti.

Podle studentů by měli rezignovat všichni, kdo jsou za nevyšetření velkých korupčních kauz zodpovědní, například policejní prezident Tibor Gašpar a šéf Úřadu speciální prokuratury Dušan Kováčik. Ovšem ti všichni – včetně ministra vnitra Kaliňáka – pochybení odmítají a sluchu požadavkům studentů nedopřává ani premiér Robert Fico.

Na desetitisícové demonstrace reagoval premiérův úřad pouze krátkým prohlášením: „Předseda vlády SR Robert Fico vždy respektoval veřejné shromáždění svolané v souladu se zákonem a svobodné vyjadřování názorů. Vítá, že se mladí lidé zajímají o celospolečenská témata. Důležité je, aby tento typ akcí měl slušný průběh a nebyl zneužíván k politickému boji.“

Jako další nátlak proto studenti zvolili petici. Když získají sto tisíc podpisů, jejich požadavky se bude muset zabývat parlament. Zatím se pod výzvu podepsalo kolem 13 000 lidí.