Ruský miliardář Děripaska byl prý ochoten svědčit výměnou za imunitu

Ruský miliardář blízký prezidentovi Vladimiru Putinovi Oleg Děripaska žádal od výborů amerického Kongresu, vyšetřujících údajné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb, úplnou imunitu jako podmínku, za které by byl ochoten spolupracovat. Uvedl to sobotní americký list The New York Times (NYT) s odvoláním na tři nejmenované zdroje z Kongresu. Podle nich zákonodárci Děripaskovi nevyhověli, protože imunita by mohla zkomplikovat další vyšetřování.

Oleg Děripaska
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kin Cheung

Ruský hliníkový král tento měsíc zažaloval americkou agenturu AP pro pomluvu kvůli březnovému článku o stycích s bývalým šéfem volební kampaně Donalda Trumpa Paulem Manafortem. AP si nadále stojí za zprávou, podle které Manafort v Děripaskových službách před deseti lety tajně pracoval na posílení vlivu ruského prezidenta Putina. Děripaska podle AP poskytl Manafortovi smlouvu s roční odměnou deset milionů dolarů (v dnešním kurzu přes 250 milionů korun).

Manafort v březnu AP potvrdil, že pro Děripasku v různých zemích pracoval, ale součástí spolupráce nebylo hájení ruských politických zájmů. AP poznamenala, že ze získaných dokumentů není jasné, v jakém rozsahu Manafort pro Děripasku nakonec opravdu pracoval.

FBI v současnosti vyšetřuje Trumpův volební tým kvůli jeho možné tajné koordinaci s Moskvou. Americké bezpečnostní služby tvrdí, že Ruskem řízení hackeři ovlivnili předvolební kampaň s cílem poškodit Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou.

Paul Manafort
Zdroj: Reuters
Autor: Carlo Allegri

Po zveřejnění článku AP Děripaska zakoupil inzerci v amerických novinách, aby v inzerátech odmítal zprávu jako „zlomyslná tvrzení a lži“. Tvrdil, že nikdy neuzavřel žádné kontrakty, aby tajně prosazoval či podporoval Putinovy zájmy. Uvedl rovněž, že je ochoten podstoupit výslech v Kongresu USA o svých někdejších obchodních vztazích s Manafortem.

Americké ministerstvo zahraničí podle NYT sice odmítlo vydat Děripaskovi podnikatelská víza kvůli podezření ohledně styků s organizovaným zločinem, což Děripaska popírá, avšak i tak byl s to osmkrát navštívit USA během let 2011 až 2014 - na ruský diplomatický pas. Tyto diplomatické návštěvy se měly týkat schůzek skupiny G20 a jednání OSN, nicméně Děripaskovo podnikání v USA, řízené z New Yorku, se během posledních deseti let rozšířilo.