100 dní Trumpa ve funkci se nese i v duchu protestů proti změnám klimatu

Stý den Donalda Trumpa v úřadu amerického prezidenta se ve Washingtonu a dalších městech Spojených států sešly desetitisíce lidí na protest proti podceňování globálních změn klimatu Trumpovou vládou. Demonstrantům vadí, že se Trumpova administrativa obrací k rušení regulací, které měly zajistit čistou vodu a vzduch, vrací se k uhlí, nebo kritizují záměr agentury pro ochranu životního prostředí odstranit ze svých stránek vědecké poznatky ohledně změny klimatu.

Video Události
video

Události ČT: 100 dní Trumpa ve funkci provázejí protesty

Teplota ve Washingtonu vystoupala nad 30 stupňů, když se na pochod vydali lidé, kteří chtěli upozornit na oteplování jako jeden z důsledků změny klimatu. „Věda dokázala, že se věci mění. Když nezačneme planetu chránit, budeme všichni odsouzeni k záhubě,“ řekla zpravodaji ČT Martinu Řezníčkovi jedna z účastnic pochodu.

Terčem kritiky demonstrantů jsou mimo jiné škrty, jimiž chce Trump omezit výdaje na vědecké bádání a na ochranu životního prostředí. Do ulic vyšli s hesly, jako: „Planeta má přednost před ziskem.“

Jde o hnutí, kterému nejde o kritiku konkrétně Donalda Trumpa. Vzešlo z velké demonstrace v září 2014, kdy ještě v oválné pracovně úřadoval Barrack Obama. S cílem vyvinout tlak na americkou vládu, aby víc respektovala vědu, se ve Washingtonu sešly tisíce lidí už před týdnem.

Trumpova vláda zvažuje odstoupení od Pařížské dohody, v níž se více než 190 zemí světa včetně USA zavázalo k boji proti globálnímu oteplování. Trump rovněž navrhl značné škrty v rozpočtu Agentury pro ochranu životního prostředí. A během předvolební kampaně označil klimatické změny za mystifikaci.

Trump nedodrží tradici hlavy Spojených států

Prvních 100 dní ve funkci si připomíná americký prezident na setkání v Pennsylvánii, a to je také důvod jeho neúčasti na večeři novinářů pokrývajících Bílý dům. Jde o tradiční setkání, kde si šéf Bílého domu utahuje z médií a ty zase z něj. Donald Trump je prvním prezidentem za posledních třicet let, který na večeři nedorazí.