Soud zablokoval Trumpův dekret postihující azylová města

Federální soud v San Franciscu zablokoval nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, které mělo krátit dotace takzvaným azylovým městům vstřícným vůči ilegálním přistěhovalcům. Ministerstvo spravedlnosti se k rozhodnutí zatím nevyjádřilo. Federální soudy už dvakrát pozastavily platnost Trumpových protiimigračních dekretů.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Yuri Gripas

Soudce William Orrick vydal předběžné opatření, kterým zablokoval účinnost části prezidentova dekretu do doby, než o něm soudy rozhodnou definitivně. Podle Orricka je pravděpodobné, že ho soudy shledají protiústavním.

Takzvaná azylová města vstřícně přistupují k přistěhovalcům, kteří v USA pobývají nelegálně. Nejčastěji se to projevuje tím, že nijak nepátrají v minulosti dotčených migrantů a odmítají je internovat, jak to po nich požadují americké imigrační úřady.

Termín azylové město či azylová univerzita se mimořádně rozšířil po nástupu prezidenta Trumpa k moci. Už během předvolební kampaně prohlásil, že z USA deportuje všechny migranty bez dokladů. Později upřesnil, že chce vyhostit především zločince.

San Francisco, které je stejně jako Chicago, Los Angeles či New York jedním z azylových měst, už na konci ledna zažalovalo Trumpův exekutivní příkaz o přerušení poskytování vládních peněz radnicím, jež odmítají spolupracovat s imigračními úřady. Nařízení podle města odporuje ústavě USA, konkrétně desátému dodatku, který stanoví, že pravomoci, jež nepřísluší federální vládě, by měly mít jednotlivé státy.