Soud v Arkansasu pozastavil sérii osmi poprav v jedenácti dnech

Nejvyšší soud v americkém státě Arkansas zastavil vykonání popravy dvou odsouzenců, kteří měli být usmrceni v noci na úterý. Popravy měly být první z naplánované série osmi poprav během jedenácti dnů. Tento počet provedených exekucí v tak krátkém časovém rámci je bezprecedentní.

Popravčí komora v USA
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pat Sullivan

Soud v tomto případě vyslyšel námitky právníků obou vězňů, čekajících již déle než 20 let v cele smrti. Právníci si stěžují, že jejich klientům bylo odepřeno vyšetření nezávislými odborníky na duševní zdraví, ačkoliv jeden z vězňů má dlouhý chorobopis duševních onemocnění a intelekt druhého spadá do kategorie mentálního postižení. Americký nejvyšší soud má vyslechnout argumenty v této při za týden.

Plánovanou sérii osmi poprav pozastavil federální soud na žádost právníků vězňů, kteří podali stížnost proti rychlému sledu poprav a použití sporného sedativa ve smrtící injekci. Proti tomuto rozhodnutí se Arkansas odvolal.

Výrobce odmítá použití svého preparátu ve smrtící injekci

Popravy byly naplánovány s ohledem na to, že na konci měsíce vyprší lhůta pro použití arkansaských zásob midazolamu, jedné z látek používaných ve smrtící injekci.

Již v pátek jiný soudce zakázal použití smrtící injekce na základě stížnosti dodavatele na zneužití jedné své látky k exekuci. Dodavatelská společnost oznámila, že látku prodala státu Arkansas k lékařským účelům, nikoli k popravám. Slyšení v této věci soudce stanovil na úterý 18. dubna, tedy na den po plánovaném začátku exekucí.

Popravy osmi odsouzenců, schválené arkansaským guvernérem Asou Hutchinsonem, měly být postupně provedeny od 17. do 27. dubna. Odsouzení spáchali trestné činy mezi lety 1991 a 2000 a všichni už vyčerpali možné opravné prostředky proti rozsudkům smrti.

Počet poprav v USA klesá

Arkansas nepopravil žádného odsouzence od roku 2005 kvůli právním sporům, jakož i kvůli chybějícím látkám do smrtící injekce. Dvojí popravu nevykonal od roku 1999.

V současné době platí trest smrti v 31 státech USA. Počet poprav ale od roku 2000 spíše klesá, loni jich bylo provedeno 20, což je nejméně za předchozích 25 let. Nejvíce poprav od roku 1977 se v USA uskutečnilo v roce 1999, kdy byl trest smrti vykonán v 98 případech.

Spojené státy obnovily tresty smrti v roce 1977 po desetileté přestávce. Od té doby bylo popraveno osm lidí během jednoho měsíce jen dvakrát, nikdy však v rozmezí 11 dnů.