Ženám ve Rwandě roste sebevědomí, země má nejvíc poslankyň na světě

3 minuty
Ženy ve Rwandě se začínají ujímat mužské práce
Zdroj: ČT24

Světově nejvyšší procento žen mezi poslanci má překvapivě Rwanda. Východoafrická země klade na rovnost pohlaví velký důraz. Změnit myšlení v tradičně patriarchální společnosti se ale daří jen pomalu. Některé ženy zkouší prorazit díky hudbě.

Na Západě některé ženy hrají rugby nebo boxují, ve Rwandě si 25 studentek a matek založilo bubenickou skupinu. „Bubny jsou velmi těžké. Tradičně jsou pro muže, protože si myslí, že jsou silnější. Ale my jsme si řekly, že ukážeme, že na to taky máme,“ konstatovala jedna z bubenic Marie Louise Ingabirová.

Jejich vystoupení už deset let uživí všechny členky souboru – včetně svobodné matky Marie Louise. Skupina navíc ještě rozšířila své podnikání a v Huye začala jako první v zemi vyrábět zmrzlinu. „Narostlo nám sebevědomí. Dokázaly jsme si, že jsme schopné a otevřelo nám to nové obzory. Teď můžeme snít ještě víc,“ říká Ingabirová.

Stejně se s osudem perou i ženy jedné z nejchudších částí hlavního města Kigali. Třeba švadlena Bernadette Kamugwerová zůstala po genocidě na rodinu s dětmi sama. Se sousedkami dala dohromady družstvo, kde si doplňují vzdělání a poslední čtyři roky taky šijí tašky, oblečení a hračky.

Díky tomu si vydělá v přepočtu až 4500 korun měsíčně. „Jsme tu spolu jako rodina. Když se někomu něco stane, ostatní mu společně pomohou,“ podotkla Kamugwerová.

Rwandské ženy
Zdroj: ČT24

Ženské podnikatelky přitom zůstávají výjimkou a stejné je to ve všech ostatních oblastech. Rwanďanky sice získaly dědická i vlastnická práva, jenže z toho plynoucí výhody zatím nepocítilo 85 procent obyvatelek venkova.

Vláda pomocí organizací jako UNICEF tlačí na to, aby dívky víc studovaly. Prosazuje zákony, které zaručují rovnost pohlaví. Úspěchy slaví aspoň na nejvyšších místech – celkem 64 procent parlamentních křesel obsadily ženy, což je světový unikát. „Snažíme se dodat dívkám odvahu být vůdčími nejen v politice, ale i v podnikání,“ uvedla rwandská poslankyně Anitha Mutesiová.

I poslankyně ale připouští, že na lokální úrovni navzdory pokroku přežívá tradiční vnímání společenských rolí mužů a žen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 8 mminutami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 2 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 3 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...