Svět podle OSN čelí největší humanitární krizi od roku 1945

Svět podle Organizace spojených národů (OSN) čelí největší humanitární krizi za posledních sedm desítek let. Podle šéfa Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) Stephena O'Briena hladoví v Jemenu, Somálsku, Jižním Súdánu a Nigérii 20 milionů lidí. K odvrácení katastrofy OSN potřebuje 4,4 miliardy dolarů (111 miliard korun), zatím má jen zlomek této částky.

Video Zprávy ve 12
video

Miliony Afričanů trpí hladem, Somálci bojují kromě nedostatku potravin i s cholerou

„Ocitáme se v kritickém bodě dějin. Už nyní, na začátku roku, čelíme největší humanitární krizi od vzniku OSN. Přes 20 milionů lidí trpí hladem. Bez koordinovaného úsilí zemřou hlady a mnohem víc dalších zemře na nemoci,“ varoval O'Brien.

O krizi v těchto zemích hovořil v únoru také generální tajemník OSN António Guterres. Řekl tehdy, že OSN se navzdory velkorysým slibům dárcovských zemí zatím podařilo získat jenom 90 milionů dolarů.

„Cítím se velmi nešťastný, že v dnešním světě, který disponuje tak obrovským množstvím bohatství, jsou takovéto věci stále možné. Je to neuvěřitelné.“

António Guterres

generální tajemník OSN

V Jemenu umírá každých deset minut jedno dítě

Podle zjištění OSN v Jemenu umírá na nemoci, jimž by se dalo předejít, jedno dítě každých deset minut. Svět obletěly snímky mimořádně podvyživených dětí.

V Jižním Súdánu potřebuje potravinovou pomoc 40 procent obyvatel, tedy pět milionů lidí. Více než 100 tisíc obyvatel trpí hladomorem. Zemi sužoval hladomor už v roce 1998, kdy bojovala za nezávislost na Súdánu. Tehdy v důsledku podvýživy zemřelo přes 200 tisíc lidí.

Nejhorší situace je na severovýchodě Nigérie

Vůbec za nejhorší krizi na africkém kontinentě OSN považuje situaci na severovýchodě Nigérie. Rozsah problémů se ukazuje s tím, jak z oblasti ustupuje radikální skupina Boko Haram.

Dosud se vědělo, že islamisté pozabíjeli na 15 tisíc lidí a přinutili dva miliony lidí odejít z domovů. Teď se ukazuje, že tisíce lidí v této části Nigérie zápasí s hladomorem a potřebují naléhavou pomoc. V oblasti Čadského jezera podle odhadů nemá dost jídla přes sedm milionů lidí.

Somálsko zasáhl nejen hladomor, ale i cholera

Informace o obětech hladomoru přicházejí i ze Somálska. Jen v jedné oblasti na něj zemřelo za 48 hodin 100 lidí.

Somálsko zápasilo s hladomorem i před šesti lety. Tehdy tam zemřelo přes 250 tisíc lidí. Nynější situaci v této východoafrické zemi komplikuje velké sucho, které ničí stáda a úrodu. Potravinovou pomoc tam potřebuje více než šest milionů lidí. 

„Zcela jasně můžeme odvrátit hladomor v Somálsku. Máme nového prezidenta, humanitární odhodlání a podrobný plán. Jsme připraveni navzdory obrovskému riziku a nebezpečí. Máme místní i mezinárodní vedoucí odpovědnost.“

Stephen O'Brien

šéf Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN

Země bojuje také s epidemií cholery. Jen letos už zabila 200 lidí a tisíce dalších jsou nakaženy. Upozornila na to organizace na ochranu dětí Save the Children. Sucha situaci ještě zhoršují. Organizace proto žádá o mezinárodní pomoc.