Spicer: Trumpa mimořádně znepokojil únik informací CIA

Americký prezident Donald Trump je „mimořádně znepokojen“ problémy, které má Ústřední zpravodajská služba (CIA) se zabezpečením svých dokumentů. Řekl to mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Na 8000 údajných dokumentů CIA v úterý publikoval radikální investigativní server WikiLeaks. CIA vyjádřila obavy, že únik jejích dokumentů přes WikiLeaks ohrožuje životy jejích tajných agentů a pomáhá protivníkům USA.

Donald Trump
Zdroj: ČTK/AP Autor: Carolyn Kaster

Nová americká vláda hodlá být vůči původcům úniku informací nesmlouvavá, uvedl mluvčí. „Kdokoli pustí na veřejnost utajovanou informaci, bude čelit nejpřísnějším zákonům. Po takových lidech půjdeme a budeme je stíhat s plným využitím právních možností,“ řekl Spicer.

Mluvčí odmítl potvrdit pravdivost tvrzení obsažených v publikovaných dokumentech. Poukázal nicméně na to, že k jejich úniku došlo ještě za dřívější vlády Baracka Obamy. Také CIA odmítla potvrdit či vyvrátit pravost zveřejněných dokumentů, které byly představeny jako manuály pro špehování mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení.

Bílý dům komentoval novou aféru WikiLeaks krátce poté, co Trump obvinil svého předchůdce ve funkci Baracka Obamu, že během loňské volební kampaně nechával odposlouchávat jeho telefony. Tvrzením se nyní zabývají kongresové výbory pro kontrolu tajných služeb, které rovněž zkoumají podezření z možných zásahů Ruska do amerických voleb a kontakty amerických činitelů s ruskými diplomaty a agenty.

Spicer v této souvislosti prohlásil, že není důvod pro spekulace, že by sám Trump byl předmětem jakéhokoli vyšetřování ze strany ministerstva spravedlnosti Spojených států.