Sberbank začala obsluhovat klienty s pasy povstaleckých republik Donbasu

Největší ruská banka Sberbank začala obsluhovat klienty, kterým vydaly pasy „lidové republiky“ v Donbasu. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na prohlášení společnosti. Ukrajinský ministr vnitra žádá uzavření všech poboček Sberbank na území Ukrajiny.

Sberbank
Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA Autor: Martti Kainulainen

Klienti, kteří nejsou občany Ruska, však nemají přístup ke všem službám banky. Žádat o půjčku a kreditní kartu mohou pouze Rusové, ostatní klienti mohou žádat o debetní kartu. O tom, zda banka klientovi kartu poskytne, rozhodne vedení pobočky, která žádost přijala.

Ukrajinská národní banka už oznámila, že v případě, že se informace potvrdí, požádá ukrajinskou Radu národní bezpečnosti a obrany o uvalení sankcí na Sberbank.

Rozhodnutí přijmout klienty z Doněcka a Luhanska kritizoval na svém facebookovém profilu i ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Obvinil Sberbank z porušování mezinárodního práva a podpory nezákonných východoukrajinských režimů. Žádá, aby pobočky ruské banky na Ukrajině byly zavřeny.

Proruský povstalec na Ukrajině
Zdroj: REUTERS
Autor: Alexander Ermochenko

Ruský prezident Vladimír Putin podepsal v únoru rozhodnutí, kterým Rusko uznává cestovní doklady občanů Ukrajiny vydané samozvanými republikami. Rozhodnutí je podle Kremlu dočasné a platí do doby, než se situace v regionech vyřeší na základě minských mírových dohod. 

Od počátku února jsou povstalecká území pod dopravní blokádou, kterou zavedli příslušníci radikálních ukrajinských uskupení a poslanci nacionalistických stran v kyjevském parlamentu. V reakci na ni pak separatisté převzali kontrolu nad několika podniky, které v oblasti samozvaných lidových republik leží. Těžištěm sporu jsou donbaské doly, na jejichž produkci je závislá řada ukrajinských tepelných elektráren.

Uložit