Mezi lidmi, kteří se chtěli vrátit do Al-Bábu, se odpálil útočník. Desítky mrtvých

Při sebevražedném atentátu u severosyrského města Al-Báb zemřelo nejméně 60 lidí a dalších až sto lidí je zraněných. Útočník odpálil auto s výbušninou u bezpečnostní kontroly, kde se civilisté snažili získat povolení k návratu do města. K útoku se později přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). 

Útok se odehrál pár kilometrů severně od města. Ze stovky zraněných bylo 41 civilistů převezeno do nemocnice v jihoturecké provincii Kilis. Al-Báb totiž leží asi 30 kilometrů od hranice s Tureckem. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) je hodně lidí zraněno vážně.

IS ve svém prohlášení umístěném na internetu tvrdí, že útok spáchal jeho člověk. V textu stojí, že se sebevražednému útočníkovi „podařilo vjet automobilem naloženým výbušninami mezi shromážděné turecké vojáky a odpadlíky pracující v Súsijánu“, což je vesnice vzdálená asi osm kilometrů od Al-Bábu.  

Atentát zřejmě souvisí s posledním vývojem na bojišti. Ve čtvrtek syrští povstalci podporovaní Tureckem oznámili, že vstoupili do centra Al-Bábu, který se už tři měsíce snaží z rukou IS vybojovat povstalci i syrské vládní jednotky.

Al-Báb leží na pomezí území, které ovládá syrský režim, a oblastí pod kontrolou povstalců, podporovaných Západem. Boje o město začaly loni v listopadu, dobývající strany ale své operace nekoordinovaly, protože chtěly město obsadit jen pro sebe.

/*json*/{"map":{"lat":36.405733607400826,"lng":37.45629131462408,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":36.37209212292969,"lng":37.5153923034668,"type":"1","description":"Al-Báb"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Turecko chce rozšířit svůj vliv na severu Sýrie, protože se obává, že tam získají značné území kurdské milice. Ty považuje Ankara za teroristy a spojence kurdských separatistů z jihu Turecka.

AP: Irák podnikl nálety v Sýrii, poprvé oficiálně

V boji proti radikálům v Sýrii v pátek pomohlo i irácké letectvo, oznámil to irácký premiér Hajdar Abádí. Podle agentury AP jde o první letecké útoky Iráku na území Sýrie, které byly veřejně přiznány. Pokyn k náletům dostala armáda kvůli několika teroristickým útokům v Bagdádu z minulého týdne, k nimž se přihlásil IS a při kterých zahynulo přes 70 lidí.

„Musíme proti terorismu, který se snaží zabíjet naše syny a občany, bojovat kdekoliv, tak jsme dali příkazy letectvu útočit na pozice Islámského státu v Husajbě a Bukamalu na syrském území,“ uvedl Abadí v prohlášení. Syrské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Irák při náletech spolupracoval se syrskou vládou.