Slovenská opozice opět nedokázala sesadit Fica

Slovenské opozici se nepodařilo odvolat premiéra Roberta Fica (SMER-SD). Nočnímu hlasování o vyslovení nedůvěry předcházela jedenáctihodinová rozprava. Návrh podaly opoziční strany v souvislosti s kauzou zdražení energií, kvůli které rezignoval šéf energetického regulačního úřadu. Kabinet měl podle opozice proti růstu cen zasáhnout.

Změny tarifů, které schválil regulační úřad, vedly na začátku roku k výraznějšímu zdražení energií pro některé skupiny zákazníků polostátních energetických firem. Podle lídra opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče bylo přitom už na konci loňského roku jasné, že se ceny zvednou.

Matovič vytkl Ficovi a ministrovi hospodářství, že včas nezasáhli. „Dostali jste lidi do pasti. Podstata jsou faktury, ve kterých měli platit o stovky procent více. Sedm týdnů (premiér) neudělal nic a poté kapituloval před fakturami lidí,“ řekl Matovič během svého tříhodinového projevu před poslanci.

Slovenský premiér označil mimořádnou schůzi sněmovny za nesmyslnou. „Účelem této schůze je vyvolat hlubší apatii vůči standardním politickým stranám,“ prohlásil.

Slovenský premiér po propuknutí kauzy oznámil, že ceny budou vráceny na úroveň minulého roku. Po tlaku části koalice pak odstoupil z funkce Jozef Holjenčík, který se do vedení regulačního úřadu dostal v roce 2007 za první Ficovy vlády.

Slovenský parlament
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Koller

Premiér dlouhodobě obhajuje nezvyšování cen energií. SMER-SD na konci loňského roku spustil billboardovou kampaň s fotografií Fica a také s hesly „stabilní ceny energií“.

Aféru odstartovaly zejména stížnosti zástupců samosprávy na středním Slovensku, kde distribuci elektřiny zajišťuje podnik, v jehož mateřské společnosti má menšinový podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). Podnikání EPH na Slovensku pak kritizoval šéf sněmovny a nacionalistické Slovenské národní strany Andrej Danko.

Od loňských voleb se slovenská opozice pokusila premiéra odvolat ve sněmovně již podruhé. Ani s předchozím návrhem na vyslovení nedůvěry předsedovi vlády neuspěla. Fico je nejdéle sloužícím premiérem Slovenska. V úřadu je nepřetržitě od roku 2012, v čele vlády byl i v letech 2006 až 2010.