V Mexiku vyšly do ulic tisíce lidí. Bouřily se proti Trumpovi i mexické hlavě státu

Na 20 tisíc lidí demonstrovalo v neděli v mexické metropoli proti antiimigrační politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Menší protesty se podle agentury AP konaly i v dalších městech země. Na demonstraci v metropoli se ozývaly i výzvy k odstoupení mexického prezidenta Enriqueho Peni Nieta. 

Video Zprávy v 10
video

V Mexiku protestovaly tisíce lidí proti Trumpovi i svému prezidentovi

V mexické metropoli se podle místní policie sešlo na 20 tisíc lidí, někteří nesli mexické vlajky a řada z nich byla oblečena v bílém. Na transparentech měli hesla jako „Děkujeme, Trumpe, že jsi sjednotil Mexiko!“ nebo „Milujeme Američany, nenávidíme rasismus“.

Podle účastníků demonstrace, které citovala agentura AP, bylo hlavním smyslem akce ukázat jednotný postoj Mexičanů k antiimigrační politice nového amerického prezidenta.

Protesty v Mexiku
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Jorge Alberto Mendoza

Ten po lednovém nástupu do úřadu začal plnit své předvolební sliby a podepsal například výnos o stavbě zdi na hranicích USA a Mexika. V posledních týdnech se také zvýšily počty deportovaných Mexičanů, kteří pobývali v USA nelegálně.

„Tato politika ohrožuje práva každého. Ohrožuje práva těch, kdo se z Mexika odstěhovali do USA a zároveň je rizikem pro naši ekonomiku,“ uvedla aktivistka Maria Elena Morerová.

Mexičané žádali i odchod prezidenta

Demonstranti v hlavním městě Mexika v neděli ale nesli také hesla jako „Zkorumpovaný Peňo, neber mi budoucnoust“ nebo „Pryč s Peňou“. Prezident Enrique Peňa Nieto má dva roky před koncem mandátu nejnižší popularitu od začátku nástupu do úřadu v prosinci 2012. 

Jeho odchod si podle posledních průzkumů přeje asi 70 procent obyvatel. Mexičané prezidenta kritizují mimo jiné za neschopnost snížit obrovskou kriminalitu v zemi, za kterou stojí válka drogových kartelů i zkorumpovanost úředníků a policistů.

„Jsme otrávení zlodějskou vládou, vládou, která za nás nebojuje. Ale hlavní důvod, proč tu dnes jsem, je ukázat, že Mexiko je jednotné. Nevnímám to jako protest, ale jako pochod jednoty.“

Mariana Zendejasová

místní obyvatelka

Tisíce Mexičanů demonstrovaly v neděli i ve městě Monterrey (stát Nuevo León), kde lidé oblečeni také v bílém nesli transparenty jako „Stavme mosty, ne zdi“. Demonstrovalo se i ve městech Guadalajara, Morelia nebo Villahermosa.