Irácký ministr zahraničí: Zničení islamistů komplikuje, že využívají živé štíty

Očekávali jsme, že na našem území skončí Islámský stát do konce roku 2016, ale poté, co byli jeho bojovníci obrněni těly nevinných lidí, tak se toto oddálilo. V pořadu Události, komentáře to řekl ministr zahraničních věcí Irácké republiky Ibráhím Džáfarí. Od svých partnerů čeká ještě hodně pomoci v boji s islamisty i následnou obnovou iráckých měst. Současně si prý přeje úzkou spolupráci české a irácké diplomacie.

Video Události, komentáře
video

Džáfarí: Přeji si úzkou spolupráci české a irácké diplomacie

„Islámský stát má obrovské násilnické možnosti a využívají je na nevinných lidech. A právě plánování zničení Islámského státu se neustále musí přizpůsobovat jejich aktivitám při používání lidských živých štítů,“ řekl irácký ministr zahraničí v České televizi.

Irácká armáda, která se v minulosti potýkala se špatnou morálkou a nedostatečnou vycvičeností, prošla v nedávné době výraznou restrukturalizací. V současnosti se skládá z několika jednotek ministerstva obrany, vnitra, milic, pešmergů i protiteroristické a i mnoha dalších místních jednotek.

„Ti všichni spolu bojují proti teroristům a je to nasměrováno jedním směrem. To je tajemství úspěchu iráckých vojsk. Další úrovní je politická bitva, kde všichni mají jeden cíl, tedy zničení Islámského státu a zachránění lidu,“ dodal ministr Džáfarí s tím, že od svých partnerů čeká Irák ještě hodně pomoci v boji s Islámským státem i následné restrukturalizaci osvobozených měst.

V Česku se navíc mají školit iráčtí diplomaté. Džáfarí si od toho slibuje předání praktických a historických znalostí. „Tato zem má obrovskou historii, ať už v míru, nebo v boji. Vytvořilo to obrovskou základnu diplomacie, protože diplomacie má několik jazyků, na rozdíl od války. A proto si přeji, aby Česká republika otevírala své dveře pro iráckou diplomacii, abychom se mohli společně podílet,“ uzavřel.