Za Trumpa prý povede tajné služby bývalý velvyslanec v Německu Coats

Ředitelem amerických tajných služeb se stane bývalý senátor Dan Coats, který dříve působil jako velvyslanec v Německu. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele Trumpova štábu.

Bývalý senátor Dan Coats
Zdroj: ČTK/ABACA/Pool/ABACA

Coats na začátku tisíciletí působil jako americký velvyslanec v Německu, předtím byl členem Sněmovny reprezentantů a poté i Senátu. Do Senátu USA se vrátil po odchodu z Německa a kariéru zákonodárce ukončil tento týden v úterý, kdy skončilo funkční období starého Kongresu.

Ve Washingtonu je znám svým konzervativním postojem k homosexuálům. Je považován za jednoho z tvůrců principu „neptej se a nemluv o tom“, který homosexuálům sice umožňoval v armádě sloužit, ti ale nesměli o své sexuální orientaci hovořit. V roce 2011, když bylo od tohoto přístupu upuštěno, s tím nesouhlasil.

Ve funkci vystřídá Jamese Clappera, který podal demisi k 20. lednu, kdy v Barack Obama předá prezidentský úřad Trumpovi. Generál letectva ve výslužbě Clapper byl do funkce jmenován v roce 2010. Předtím působil jako náměstek ministra obrany zodpovědný za rozvědku. Obama tehdy Clappera označil za jednoho z nejzkušenějších a nejuznávanějších zpravodajských profesionálů v USA.

Ředitel národních zpravodajských služeb je hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu. Kandidáty na tuto funkci vybírá přímo prezident, schválení personálního obsazení stejně jako u ministerských nominací však podléhá Senátu.