Syrští Kurdové a jejich spojenci se dohodli na vytvoření federálního systému na severu Sýrie. Smlouva byla ratifikovaná na konferenci ve městě Rmílán v severosyrské provincii Hasaká. Přípravný výbor teď začne připravovat volby pro regionální a později pro centrální úřady. Termín voleb Kurdové neuvedli.
Kurdové se dohodli na vytvoření federace na severu Sýrie
Zástupci tří kurdských regionů na severu Sýrie ohlásili, že chtějí vytvořit systém federální vlády už letos v březnu. Federální systém bude mít také svou ústavu, o které kurdská média informují jako o takzvané společenské smlouvě.
Podle přípravného výboru správa ponese název Demokratický federální systém Severní Sýrie. Původně mělo být součástí názvu spojení Rojavy-Severní Sýrie, ale zástupci konference odhlasovali změnu, protože součástí federálního systému budou nejen kurdské, ale i arabské a další etnické regiony. Název Rojava se používá k označení kurdských oblastí v severní Sýrii.
Oblast zřejmě zůstane součástí Sýrie
Z aktuálních zpráv není jasné, jestli oblast zamýšlí vyhlásit plnou nezávislost na Damašku. Dosavadní informace nicméně naznačují, že region zůstane součástí reformované Sýrie.
V rozsáhlých oblastech Íránu, Turecka, Iráku a Sýrie žije odhadem 30 milionů Kurdů. Autonomii získali v roce 1990 v severním Iráku.
Kurdské plány se nezamlouvají Turkům, ani Američanům. Ankara zasahuje s pomocí Svobodné syrské armády na severu Sýrie, odkud se snaží vyhnat islamisty a zabránit Kurdům, aby dostali pod kontrolu větší území. Damašek dříve uvedl, že považuje vznik kurdské federace za nelegální.
Kurdové představují hlavní spojence mezinárodní koalice v čele s USA v boji s radikály v Sýrii. Milice YPG bojují jak proti režimu prezidenta Bašára Asada, tak proti islamistům.
Syrské příměří se netýká Kurdů
Ve čtvrtek syrská vláda a rebelové podepsali dohodu o novém příměří, kterou garantuje Rusko a Turecko. Ankara předtím avizovala, že chce zajistit klid zbraní ještě do konce roku, odmítla ale jednat s prezidentem Bašárem Asadem. Příměří začalo platit ve 23:00 našeho času a nevztahuje se na džihádistické skupiny.
Součástí příměří nejsou ani kurdské milice YPG. V Ankaře to oznámila opoziční Svobodná syrská armáda (FSA) s tím, že zástupci kurdské Strany demokratické unie (PYD), která je politickým křídlem YPG, nebudou ani pozváni na mírové rozhovory o Sýrii svolané do kazašské metropole Astany.
„Dohoda o zastavení palby v Sýrii je mezi režimem a opozicí, nezahrnuje proto kurdské milice YPG nebo (teroristické hnutí) Islámský stát,“ citovala agentura Reuters prohlášení FSA.