Británie jako první na světě povolila počít dítě s DNA tří lidí

Británie se oficiálně stala první zemí světa, která výslovně povoluje počít dítě s genetickými informacemi od tří dárců. Ratifikační proces začal loňským souhlasem parlamentu. Ve čtvrtek jej ukončil úřad pro fertilizaci a embryologii HFEA, když metodu schválil. Úprava buněk umožňuje předejít přenosu některých genetických onemocnění z matky na dítě.

Expertní komise ve svém doporučení vyzvala úřady, aby zmíněný postup s využitím tří genetických dárců byl využíván obezřetně a za mimořádných okolností.

Jádrem postupu je nahrazení matčiných mitochondrií, které se v buňce podílejí na produkci energie, mitochondriemi dárkyně. Každá mitochondrie přitom nese vlastní DNA, takže narozené dítě bude mít nejen matčinu a otcovu DNA, ale také DNA získanou od dárkyně.

„Je to rozhodnutí historického významu,“ řekla předsedkyně HFEA Sally Cheshireová. „Jsem si jistá, že pacienti budou mít skutečnou radost z toho, o čem jsme dnes rozhodli,“ dodala.

„Mitochondriální dárcovství nám poskytuje skutečnou možnost napravit řadu potenciálně zničujících dědičných podmínek a přináší naději stovkám postižených rodin v Británii,“ poznamenal profesor Oxfordské univerzity Dagan Wells.

Šéf charitativní výzkumné organizace Wellcome Trust Jeremy Farrar tento den označil za milník pro lidi, kteří trpí mitochondriálními chorobami.

Video Studio ČT24
video

Reprodukční biolog Josef Fulka k principu mitochondriálního dárcovství

Británie není jedinou zemí, která se takovéto metodě věnuje. V dubnu narození dítěte s využitím genetické informace od tří dárců ohlásilo Mexiko. Takovýto genetický postup ale mexické zákony na rozdíl od britských výslovně nepovolují.

Plození dětí se třemi rodiči však má své odpůrce. Genetické změny, ke kterým při procesu dochází, se v některých případech přenesou na další generace. Kritici lékařům vyčítají, že si hrají na Boha a umožňují cestu k „designování“ dětí na míru.

HFEA nicméně říká, že metoda není určena pro masové nasazení, ale pro výjimečné případy, kdy hrozí velmi vysoké nebezpečí, že rodiče přivedou na svět potomka s mitochondriální nemocí. Na úpravu embryí navíc kliniky ani rodiče nemají automatický nárok, každý případ musí HFEA posoudit zvlášť. Nemocnice již ale mohou žádat o licence pro takovéto zákroky.