Navalnyj chce nahradit Putina. Oznámil kandidaturu na ruského prezidenta

Nejznámější ruský disident Alexej Navalnyj oficiálně oznámil, že v roce 2018 hodlá kandidovat na ruského prezidenta. Vybídl své příznivce, aby jej podpořili v kampani.

Rusko podle Navalného naposledy zažilo volby v podobě otevřené politické soutěže před více než dvěma desetiletími. Od té doby je kontroluje Kreml, který vybírá i soupeře Vladimira Putina. Ale volby bez výběru nejsou volbami, stejně jako volby s „neměnným vládcem a souborem statistů“.

„Potřebujeme poctivý dialog o cestě dalšího rozvoje, a ne další falešnou televizní show. Jsem připraven dokázat ve sporu s kýmkoliv, že můj program je lepší než současný kurz. Podpořte mou kandidaturu, pokud souhlasíte, že Rusko potřebuje skutečné volby,“ zdůraznil.

„Jdu do voleb s programem, jak udělat Rusko spravedlivým a moderním. Jak zkrotit korupci. Jak přeměnit bohatství Ruska v dostatek v každé rodině,“ uvedl Navalnyj ve svém prohlášení. „My, občané Ruska, požadujeme opravdové prezidentské volby. Volby, které nebudou opravdové, budeme bojkotovat,“ zdůraznil.

Odsouzení zrušeno 

Minulý měsíc ruský nejvyšší soud anuloval podmínečné odsouzení za údajnou zpronevěru. Odsouzení bránilo Navalnému kandidovat. Mezitím u nižšího soudu v Kirově začal ve stejné věci nový proces.

Favoritem příštích voleb se zdá být Putin, i když ještě neoznámil, zda se bude ucházet o znovuzvolení. Putinova popularita podle průzkumů dosahuje 86 procent.