Hlavní hygienik Spojených států žádá přísnější regulaci elektronických cigaret

U mladých lidí ve Spojených státech vítězí nad klasickými cigaretami ty elektronické. Tamní úřady teď proti e-cigaretám možná zakročí – hlavní hygienik žádá jejich přísnější regulaci. Opatření má odradit právě hlavně mladé uživatele.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: USA možná zpřísní regulaci e-cigaret

Elektronické cigarety nepřevádějí náplň do vdechovatelné formy spalováním, ale zahřátím. Po jejich patentování v Číně před deseti lety byly uváděny na trh jako bezpečná alternativa kouření – dávka nikotinu bez karcinogenního dehtu. Mladí na to slyší, podle amerických úřadů je to ale přinejmenším zavádějící.

„Aerosol uvolňovaný při kouření e-cigaret není neškodná vodní pára ani pro uživatele, ani pro ty, kteří jej vdechují z okolí. Často obsahuje nikotin a další chemické sloučeniny,“ říká hlavní hygienik Spojených států Vivek Murthy.

Americký federální úřad varuje na základě statistik: elektronické cigarety jsou sice do osmnácti let zakázané, přesto loni šestnáct procent středoškoláků přiznalo, že je používá.

Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Sean Gallup

„Účinky mohou vést nejen k závislosti, ale také k výpadkům pozornosti a učení, k horšímu sebeovládání a výkyvům nálad,“ upozornil Murthy. „Žádné dítě by nemělo vdechovat do plic páru, která obsahuje nikotin, a riskovat vznik závislosti,“ dodal šéf amerického Centra pro tabákové výrobky Mitch Zeller.

Jako řešení americké úřady navrhují elektronické cigarety víc zdanit. K důslednější regulaci sahá stále víc zemí. V České republice platí zákaz prodeje mladistvým už sedm let a například v Polsku od září.

Ve Spojených státech letos celkový počet klasických kuřáků klesl na historické minimum ptanácti procent. Hygienici se obávají, že pokud si mladá generace zvykne na nikotin prostřednictvím e-cigaret, časem by mohla přejít na škodlivější tabákové výrobky a příznivý zdravotní efekt smazat. Ovšem otázku, jsou-li e-cigarety skutečně prvním krokem ke klasickému kuřáctví, zatím žádná důvěryhodná studie nezkoumala.