Západ Čínu kritizuje za postoj k Ujgurům. Peking jim i odebírá pasy

Ujguři se stali symbolem útlaku menšin v Číně. Jedním z nejkřiklavějších případů porušování lidských práv je podle mezinárodních organizací intelektuál a profesor ekonomie Ilham Tohti. Za to, že tento příslušník ujgurské minority založil web k dialogu o svém etniku, si odpykává doživotí za terorismus a navádění k separatismu.

Video Události
video

Události: Západ Čínu kritizuje za porušování lidských práv

„Z čínského pohledu je definice teroristického činu velmi nejednoznačná. Čínská vláda označuje za terorismus i chování, které se na Západě nebo v jiných částech světa za teroristický čin nepovažuje,“ vysvětluje Patrick Poon z Amnesty International.

Ujgurové mají svůj jazyk a vyznávají islám - a vláda jim nevěří. Ve jménu boje s terorismem jsou pod neustálým dohledem. Policie jim letos začala sbírat vzorky DNA a nově jim odebírá pasy. „Čínské úřady nemají ospravedlnitelné důvody odebírat lidem pasy a porušovat jejich svobodu pohybu,“ říká ředitelka čínské divize Human Rights Watch Sophie Richardson.

Ujguři jsou jazykově a etnicky spříznění s Turky. Dlouhodobě si stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Sin-ťiangu, který je domovem asi deseti milionů Ujgurů.

Ujguři narážejí na bezpočet omezení a netýká se to jen cest do zahraničí. Například v Pekingu auto s poznávací značkou ze Sin-ťiangu nesmí s bezpečnostních důvodů ani natankovat.

Podle Pekingu se ze Sin-ťiangu šíří do Číny islámský extremismus. Při teroristických útocích v posledních letech zemřely stovky lidí. Podle ochránců práv jsou problémy odpovědí na útlak.