Fico obhájil post předsedy Smeru-SD

Slovenský premiér Robert Fico obhájil post předsedy své strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), v jejímž čele stojí od jejího vzniku v roce 1999. Rozhodli o tom delegáti sněmu strany. Fico při hlasování neměl protikandidáta. Ve vedení nejsilnější politické strany na Slovensku, která ale čelí poklesu popularity na dlouhodobé minimum, se změnili zástupci na postech dvou místopředsedů.

Video Zprávy
video

Lukáš Mathé k volbě předsedy Smeru-SD

Fico v projevu před delegáty mluvil o potřebě prosazovat levicovou politiku a zaměřit se na pracující lidi. „Rok 2017 musí být rokem, kdy nás musejí zajímat naši lidé, hovořím o občanech Slovenska. Nejprve naši lidé, naše problémy,“ řekl Fico.

Varoval před řešením abstraktních lidsko-právních témat nebo před vytvářením zvláštních podmínek pro migranty. Fico dlouhodobě odmítá přerozdělování migrantů v EU na základě povinných kvót, rezervovaně se staví i k možnosti zavedení registrovaných partnerství osob stejného pohlaví.

Fico se dotkl otázky romských osad či nezaměstnaných

Fico také zopakoval potřebu přísnějších pravidel pro nezaměstnané a osoby pobírající státní dávky, které odmítají nastoupit do práce. Zvlášť pak zmínil potřebu nastolení pořádku v romských osadách, v nichž na Slovensku žijí podle odhadů desítky tisíc lidí.

„Vyrůstá nám další generace spoluobčanů, kteří nechtějí pracovat. Musí nastat restriktivní postup, kde je to možné. Pokud jen chtějí zneužívat sociální systém, tak toto tolerovat nebudeme,“ uvedl Fico.

  • Fico je nejdéle sloužícím slovenským premiérem, nyní stojí v čele třetí vlády. Smer-SD dominoval hlavně ve volbách v roce 2012, kdy dostal 44,4 procenta hlasů a vytvořil jednobarevnou vládu. V letošních volbách ale strana přišla o většinu ve sněmovně, byť volby vyhrála se ziskem 28,28 procenta hlasů a složila koaliční kabinet. Podle posledního průzkumu agentury Focus preference Smeru-SD klesly na 23,3 procenta.
Video Události
video

Události: Fico obhájil post předsedy v nejsilnější slovenské straně

Místopředsedou zůstává Kaliňák

Delegáti Smeru-SD podle očekávání zvolili dva nové členy vedení strany. O post místopředsedy už neusiloval nepříliš populární exministr školství Dušan Čaplovič a také Pavol Paška, který před dvěma lety za jednobarevné vlády Smeru-SD odstoupil z funkce šéfa parlamentu. V médiích byl totiž spojován s aférou ohledně plánovaného nákupu předraženého přístroje do státem spoluvlastněné nemocnice.

Pozornost médií na sněmu poutal místopředseda Smeru-SD a ministr vnitra Robert Kaliňák. Ten už dříve čelil kritice ze strany opozice kvůli transakcím s kontroverzním podnikatelem, kterého prověřuje policie kvůli podezření z daňových úniků.

Kaliňáka delegáti sněmu Smeru-SD potvrdili ve stranické funkci na další období. Proti jeho setrvání na postu místopředsedy strany se tento týden nepřímo vyslovila europoslankyně a spoluzakladatelka Smeru-SD Monika Flašíková Beňová.