Vyjednavač EK Barnier: Dohoda o vystoupení Británie z EU by mohla být hotova v říjnu 2018

Dohoda mezi Evropskou unií a Velkou Británií by mohla být hotova v říjnu 2018. A to v případě, že Londýn skutečně svůj záměr z bloku vystoupit oznámí do konce března příštího roku. Uvedl to někdejší eurokomisař Michel Barnier, který je šéfem vyjednávacího týmu Evropské komise.

Video Zprávy v 16
video

Unijní vyjednavač pro brexit: Jednání potrvá rok a půl

EU je podle Barniera připravena na formální britské oznámení podle článku 50 lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí. Času podle něj nebude mnoho a na reálné jednání bude méně času než smlouvou předpokládané dva roky. Barnier v této souvislosti zmínil „15 až 18 měsíců“.

Připomněl totiž, že na začátku onoho dvouletého období bude muset summit EU určit rámec pro budoucí jednání. Na konci bude muset dohodu schválit europarlament, členské země EU i britská strana tak, aby celá ratifikace mohla skončit dva roky po oznámení, tedy v březnu 2019. Je to těsně před příštími volbami do Evropského parlamentu. „Jsme připraveni. Zachovejme klid a jednejme,“ prohlásil v úterý Barnier.

Britové koncem června rozhodli v referendu o odchodu země z EU. Znamenalo to konec vlády premiéra Davida Camerona. Jeho nástupkyně Theresa Mayová odolala přání ostatních zemí EU, aby formální vyjednávání o odchodu své země spustila co nejdříve. Oznámila, že Londýn se potřebuje připravit a že článek 50 aktivuje do konce března příštího roku. Evropská unie s Brity o takzvaném brexitu odmítá před tímto krokem vyjednávat.

Další vztah Británie s EU se musí vyjednat zvlášť

Barnier v této souvislosti připomněl, že podle tohoto článku se bude vyjednávat jen o odchodu Britů z Unie. Pokud půjde o další podobu partnerství Británie s ostatními zeměmi EU je na Londýnu, aby dal najevo, jak si další vzájemné vztahy představuje, míní vyjednavač komise. Teprve pak bude moci reagovat ostatních 27 vlád a parlamentů.

Barnier v této souvislosti nevyloučil ani určitou podobu dočasné či přechodné dohody, která by jen připravila půdu pro definitivní novou formu vzájemných vztahů.

Připomněl totiž, že dohoda o budoucí podobě vztahů bude mít jinou právní podobu než stávající vztahy zemí Unie s Británií, neboť půjde o dohodu se třetí zemí. „Legálně vzato to nemůže být dojednáváno zároveň. A dá se očekávat, že to, jaká bude představa o budoucích vzájemných vztazích, možná ukáže na užitečnost velmi omezeného přechodného období. A může to mít i vliv na samotná vyjednávání o odchodu,“ upozornil Barnier.

Někdejší eurokomisař pro vnitřní trh a služby také řekl, že v minulých dvou měsících se na jednání připravoval, naslouchal prý členským zemím i zástupcům europarlamentu. Barnier už navštívil osmnáct členských zemí EU a „turné“ po hlavních městech chce mít hotové do konce ledna. Barnierův tým bude čítat tři desítky lidí, kteří budou podporováni aparátem Evropské komise, počítá také s pomocí Evropské centrální banky, Evropské investiční banky, Europolu a Evropského soudního dvora.

Merkelová: Británie si na EU nemůže vybírat jen to, co se jí líbí

Podle německé kancléřky Angely Merekelové nebude mít Británie přístup na společný evropský trh, pokud se nezaváže dodržovat čtyři základní svobody pohybu uvnitř Evropské unie. Politička to řekla spolustraníkům na sjezdu Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Essenu.

Video Studio ČT24
video

Analytik Mocek k vyjednávání o brexitu: Británie nedostane všechno, co chce

„Nedopustíme žádné vybírání si třešniček z dortu,“ prohlásila Merkelová za potlesku delegátů sjezdu. „Čtyři základní svobody musí být zajištěny – svoboda pohybu lidí, zboží, služeb a finančních produktů. Bez nich nebude přístup ke společnému trhu,“ poznamenala dále dvaašedesátiletá politička.