Bez hranice pro uprchlíky do vlády nepůjdeme, slibuje voličům Seehofer

Pokud nebude shoda na horní hranici pro přijímání uprchlíků, nebude se Křesťanskosociální unie (CSU) podílet na vytvoření příští vlády. V rozhovoru pro list Augsburger Allgemeine to řekl šéf bavorské strany Horst Seehofer. Sesterská Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové přitom stanovení hranice stále odmítá.

Merkelová o víkendu oznámila, že bude znovu kandidovat do čela německé vlády, a zdálo se, že se oběma stranám konzervativní unie daří postupně snižovat napětí způsobené výrazně odlišnými názory na řešení migrační krize. Aktuální vyjádření Seehofera, který požaduje maximální roční hranici ve výši 200 000 běženců, to ale zpochybňují.

Seehofer: Čeká nás gigantický úkol

„Jedno je jisté: Bude to deset nejsložitějších měsíců, které CDU a CSU za desítky let zažily,“ řekl Seehofer o době před parlamentními volbami na podzim příštího roku. „Jsme pod tlakem zprava i zleva a musíme si ještě vyjasnit řadu programových otázek. Jde o přistěhovalectví, důchody, daně, bezpečnost, jakož i o mnoho dalších důležitých otázek, třeba zahraniční politiky,“ poznamenal dále bavorský politik, podle něhož jde o gigantický úkol.

Seehofer zároveň voličům garantoval, že pokud se pro CSU rozhodnou, prosadí strana omezení migrace. „V Berlíně budeme vládnout, jen když se tak stane. Tuto garanci dávám za svou stranu,“ uvedl častý kritik migrační politiky německé kancléřky.

Konzervativní unie CDU/CSU je hlavním favoritem příštích voleb. Průzkumy jí přisuzují kolem 35 procent hlasů, druhé nejsilnější sociální demokracii kolem 23 procent.