Zéland po otřesech: Sesuvy půdy odstřihly tisíce lidí z míst poblíž epicentra

Po silném zemětřesení zůstávají tisíce lidí odříznuty od silnic vedoucích z novozélandských regionů Hunurui a Kaikoura. Většinu komunikací tam zatarasily sesuvy půdy – vláda tak k evakuaci osob včetně řady turistů musela nasadit helikoptéry.

Pobřežní silnice téměř zmizela pod sesutou půdou
Zdroj: EPA

Tichomořské souostroví je už několik desítek hodin v napětí – další série otřesů totiž podle expertů může udeřit kdykoliv. Jednu věc lze říct zcela jistě – v dané oblasti přijde v dohledné době další zemětřesení, uvádí novozélandský server GeNet – hlavní zdroj geologických dat a varovných oznámení.

První otřesy o síle 7,8 stupně Richterovy stupnice udeřily na jižní ostrov v neděli a například zmíněné město Kaikoura ležící nedaleko epicentra odřízly od zbytku ostrova. Místo známé hlavně pozorováním velryb leží dvě a půl hodiny jízdy severně od Christchurchu – místa, které si s podobným osudem užilo své.

V únoru 2011 zde zemětřesení ve velmi nízké hloubce pod zemí zpustošilo celé město. S následky se přitom město vypořádává dodnes – třeba místní katedrála stále není kompletně opravená.

Zatím se daří evakuovat z Kaikoury jen asi 140 lidí, uvedl premiér John Key. Ti ostatní si zatím pomáhají, jak mohou. Třeba místní maorské kmeny poskytly dočasné zázemí zhruba 500 lidí a další 200 zřejmě přijmou během úterního večera.

„V časech krize je naší rolí pečovat o lidi – bez ohledu na to, kdo jsou,“ řekl obyvatel Kaikoury Julian Wilcox. Jeho kmen Ngai Tahu provozuje stejnojmennou rybářskou firmu a se svou obživou se neváhá podělit: dosud daroval lidem na 400 humrů a během úterý plánuje rozdat jednou tolik.

Video Události
video

Události: Zemětřesení na Novém Zélandu

Pobřežní oblast kolem Kaikoury postihlo od pondělka kolem 100 tisíc případů sesuvu půdy. Řada místních silnic je tak mimo provoz a úřady zatím nechtějí odhadovat, jak dlouho odklízení potrvá. I vzhledem k faktu, že každým okamžikem mohou přijít další otřesy.
Video BEZ KOMENTÁŘE: Zemětřesení na Novém Zélandu
video

BEZ KOMENTÁŘE: Zemětřesení na Novém Zélandu

V řadě míst už se ale od pondělí podařilo alespoň obnovit dodávky elektřiny a telefonní signál. Potrvá nějaký čas, než dáme věci do normálu. To nejnutnější je ale otázkou hodin, dodal premiér. Do oblasti vláda povolala záchranné a pátrací týmy, geology i stavební techniky.
Země se navíc potýká se silnými dešti, které následky zemětřesení ještě zhoršují. Podle meteorologů se nicméně samotná Kaikoura nejtěžším průtržím vyhnula.
Po silných otřesech, při nichž zemřeli nejméně dva lidé, zasáhly v pondělí Nový Zéland následné otřesy o síle 6,2 stupně. Otřesy byly cítit po celé zemi od Aucklandu na severu země až po Dunedin na jihu.
Nový Zéland leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichém oceánu, zemětřesení jsou tam častá. Zatím poslední o síle 7,1 stupně postihlo ostrovy počátkem září. Téměř čtyřistatisícový Christchurch zasáhlo silné zemětřesení i letos v únoru, několik lidí při něm bylo zraněno.