Kvůli ruské námořní flotile musely startovat britské stíhačky a válečné lodě. Londýn se tak rozhodl poté, co letadlová loď Admirál Kuzněcov zamířila spolu s dalšími plavidly ze Severního moře Lamanšským průlivem k Sýrii. Podle NATO se Rusové pohybují v mezinárodních vodách, Aliance tak nebude zasahovat.
Drama na moři. Britové vyslali své válečné lodě hlídat ruskou flotilu
Rusko posílá do Středozemního moře svou jedinou letadlovou loď Admirál Kuzněcov, která může nést až padesát letounů a na palubě má protiletadlové střely. Doprovází ji raketový křižník Petr Veliký, protiponorkové lodi Severomorsk a Viceadmirál Kulakov, ale i bojové letouny a vrtulníky.
Brity to znepokojilo, poslali proto ke sledování skupiny ruských plavidel torpédoborec HMS Duncan a válečnou fregatu HMS Richmond spolu s královským letectvem.
Flotila se sice pohybuje v mezinárodních vodách, britský ministr obrany Michael Fallon ovšem zdůraznil, že Britové ji budou sledovat v rámci „neustálé snahy udržet Británii v bezpečí“.
Demonstrace síly
„To, co Rusko předvádí, je demonstrace síly. Chtějí dále vyostřit napětí, možná až do potyček, doufejme, že malých,“ podotkl nezávislý armádní analytik Pavel Felgenhauer.
„Není to jen o posílení ruské palebné síly v Sýrii. Moskva tak vysílá jasný signál Západu: vše, co děláte, můžeme udělat stejně dobře - nebo ještě lépe. Rusko chce být viděno jako globální hráč, přední vojenská síla. Chce, aby ho Západ respektoval nebo se ho bál (nebo obojí),“ řekl korespondent BBC v Moskvě Steve Rosenberg.
- Ruský letadlový křižník byl spuštěn na vodu v roce 1985, do výzbroje SSSR byl uveden v roce 1991. Měří 305 metrů na délku a 72 na šířku. Pohybuje se rychlostí až 29 uzlů, standardní výtlak činí 55 tisíc tun a jeho výdrž je 45 dnů.
- Na palubě může mít až 52 letounů – třeba Suchoj Su-33, Suchoj Su-25 UTG či Kamov Ka-27 ASW/AEW. Veze rovněž protiletadlové střely P-700 Granit a pojme až 2626 členů posádky.
Moskva pomáhá režimu syrského prezidenta Bašára Asada, jehož chce udržet u moci. Dostala se tak do křížku se Západem, který podporuje umírněnou syrskou opozici.
Součástí ruské flotily ve Středomoří je už řada torpédoborců, výsadkových lodí a plavidel s protiponorkovými vrtulníky. Počátkem října se do oblasti přesunula ruská korveta Miraž vyzbrojená raketami s plochou dráhou letu Malachit, a dvě korvety Serpuchov a Zeljonyj Dol, na jejichž palubě jsou rakety s plochou dráhou letu dlouhého doletu Kalibr.
Ruští vojáci se v Sýrii zabydlují
V Sýrii má Rusko v současné době vojáky a letadla na základně Hmímím v pobřežní provincii Latákíja. Nedávno ruští poslanci odsouhlasili dohodu se syrským režimem, že budou moci na místě vybudovat trvalou leteckou základnu, a zůstat tak v zemi na neurčito. Námořní a zásobovací základnu má Ruská federace dlouhodobě v syrském Tartúsu.
Analytici NATO odhadují, že Rusko spolu se syrským režimem bude po krátké humanitární přestávce v boji o Aleppo pokračovat. Intenzivní útok očekávají za dva týdny.
Civilisté v Aleppu čelili v uplynulých týdnech každodennímu bombardování, jenž si vyžádalo podle aktivistů přes dva tisíce obětí. EU nálety ostře odsoudila a do budoucna nevyloučila ani možnost sankcí.