Drama na moři. Britové vyslali své válečné lodě hlídat ruskou flotilu

Kvůli ruské námořní flotile musely startovat britské stíhačky a válečné lodě. Londýn se tak rozhodl poté, co letadlová loď Admirál Kuzněcov zamířila spolu s dalšími plavidly ze Severního moře Lamanšským průlivem k Sýrii. Podle NATO se Rusové pohybují v mezinárodních vodách, Aliance tak nebude zasahovat.

Rusko posílá do Středozemního moře svou jedinou letadlovou loď Admirál Kuzněcov, která může nést až padesát letounů a na palubě má protiletadlové střely. Doprovází ji raketový křižník Petr Veliký, protiponorkové lodi Severomorsk a Viceadmirál Kulakov, ale i bojové letouny a vrtulníky.

Brity to znepokojilo, poslali proto ke sledování skupiny ruských plavidel torpédoborec HMS Duncan a válečnou fregatu HMS Richmond spolu s královským letectvem.

Flotila se sice pohybuje v mezinárodních vodách, britský ministr obrany Michael Fallon ovšem zdůraznil, že Britové ji budou sledovat v rámci „neustálé snahy udržet Británii v bezpečí“.

Není to žádný turistický výlet do Středomoří. Posílí se tím současná ruská námořní přítomnost u syrského pobřeží a poskytne nám to krytí ve vzduchu. Letouny a zbraně na palubě letadlové lodi mohou být také použity k útokům proti teroristům.
Ruský list Komsomolskaja pravda o flotile

Demonstrace síly

„To, co Rusko předvádí, je demonstrace síly. Chtějí dále vyostřit napětí, možná až do potyček, doufejme, že malých,“ podotkl nezávislý armádní analytik Pavel Felgenhauer. 

„Není to jen o posílení ruské palebné síly v Sýrii. Moskva tak vysílá jasný signál Západu: vše, co děláte, můžeme udělat stejně dobře - nebo ještě lépe. Rusko chce být viděno jako globální hráč, přední vojenská síla. Chce, aby ho Západ respektoval nebo se ho bál (nebo obojí),“ řekl korespondent BBC v Moskvě Steve Rosenberg.

  • Ruský letadlový křižník byl spuštěn na vodu v roce 1985, do výzbroje SSSR byl uveden v roce 1991. Měří 305 metrů na délku a 72 na šířku. Pohybuje se rychlostí až 29 uzlů, standardní výtlak činí 55 tisíc tun a jeho výdrž je 45 dnů.
  • Na palubě může mít až 52 letounů – třeba Suchoj Su-33, Suchoj Su-25 UTG či Kamov Ka-27 ASW/AEW. Veze rovněž protiletadlové střely P-700 Granit a pojme až 2626 členů posádky.

Moskva pomáhá režimu syrského prezidenta Bašára Asada, jehož chce udržet u moci. Dostala se tak do křížku se Západem, který podporuje umírněnou syrskou opozici.

Letadlová loď Admirál Kuzněcov
Zdroj: Norwegian Royal Airforce/NTB Scanpix/Reuters

Součástí ruské flotily ve Středomoří je už řada torpédoborců, výsadkových lodí a plavidel s protiponorkovými vrtulníky. Počátkem října se do oblasti přesunula ruská korveta Miraž vyzbrojená raketami s plochou dráhou letu Malachit, a dvě korvety Serpuchov a Zeljonyj Dol, na jejichž palubě jsou rakety s plochou dráhou letu dlouhého doletu Kalibr.

Ruští vojáci se v Sýrii zabydlují

V Sýrii má Rusko v současné době vojáky a letadla na základně Hmímím v pobřežní provincii Latákíja. Nedávno ruští poslanci odsouhlasili dohodu se syrským režimem, že budou moci na místě vybudovat trvalou leteckou základnu, a zůstat tak v zemi na neurčito. Námořní a zásobovací základnu má Ruská federace dlouhodobě v syrském Tartúsu.

Analytici NATO odhadují, že Rusko spolu se syrským režimem bude po krátké humanitární přestávce v boji o Aleppo pokračovat. Intenzivní útok očekávají za dva týdny.

Civilisté v Aleppu čelili v uplynulých týdnech každodennímu bombardování, jenž si vyžádalo podle aktivistů přes dva tisíce obětí. EU nálety ostře odsoudila a do budoucna nevyloučila ani možnost sankcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
17:47Aktualizovánopřed 10 mminutami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
před 38 mminutami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je úžasné mít kam poslat nejhorší lidi.“ Bukele si notoval s Trumpem

Spojené státy chtějí deportovat do Salvadoru „co nejvíc“ lidí. Prezident Donald Trump to prohlásil během setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem v Bílém domě. Podle Bukeleho jeho země „dychtí pomoci USA se zločinem“. Lídr středoamerické země, jenž sám sebe nazývá „nejvíc cool diktátorem“, také uvedl, že nevrátí omylem deportovaného muže, jak požadují americké soudy, a nazval ho teroristou.
12:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 4 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
10:37Aktualizovánopřed 4 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 6 hhodinami

Rakety Taurus jsme ochotní poslat Ukrajině, sdělil Merz

Německo je ochotné poslat Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, prohlásil nastupující spolkový kancléř Friedrich Merz. Zdůraznil, že je třeba donutit ruského vládce Vladimira Putina k ústupkům. Merz vysvětlil, že rakety by Ukrajině předal, pokud by se tak stalo v koordinaci s evropskými spojenci. „Musíme se na tom společně dohodnout,“ dodal. Ukrajina se brání otevřené ruské agresi přes tři roky.
13:03Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...