Valonsko neustoupilo. Jednání o smlouvě CETA s Kanadou ztroskotalo

Jednání mezi Kanadou, EU a belgickým Valonskem o obchodní dohodě CETA podle kanadské ministryně obchodu skončila krachem. Evropská komise doufá, že jednání o smlouvě, která měla být podepsána příští čtvrtek, se jen zastavila a v budoucnu budou moct pokračovat. Uzavření dohody brání belgický region Valonsko a představitelé EU se ho ještě budou snažit přesvědčit.

Kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová odpoledne belgické veřejnoprávní stanici RTBF oznámila, že jednání ztroskotala. „Kanada na tom pracovala, já osobně jsem na tom pracovala, a to velmi tvrdě. Ale mně i Kanadě se teď zdá evidentní, že Evropská unie není schopna dosáhnout dohody - dokonce ani se zemí, která sdílí evropské hodnoty jako právě Kanada,“ řekla novinářům zklamaná ministryně. Snažila se při tom zadržovat slzy.

Dohoda měla podpořit hospodářský růst v EU i v Kanadě a upevnit vztahy mezi oběma bloky. Kanadská delegace se ale teď vrací do Kanady. „Kanada je zklamaná, i já osobně jsem zklamaná. Myslím, že to není možné,“ pokračovala ministryně. „Rozhodli jsme se vrátit domů. Opravdu jsem z toho velmi smutná,“ řekla Freelandová. 

Zdroj z Evropské komise později agentuře Reuters řekl, že komise pořád věří v uzavření dohody podle plánu: „Evropská komise si nemyslí, že to je konec procesu na cestě k podpisu smlouvy.“ Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker krátce před oznámením, že jednání zkrachovala, byl poměrně optimistický. Řekl, že doufá, že se v příštích dnech podaří odmítavý postoj Valonska ke smlouvě CETA změnit.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová na Twitteru napsala, že ji zastavení rozhovorů mrzí, ale že stále doufá, že bude nalezeno řešení.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Valonsko zablokovalo přijetí dohody CETA

Souhlas dalo všech 28 zemí, proti zůstali jen Valoni

Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují, federální kabinet Belgie ale nemůže dát oficiální souhlas a text podepsat bez svolení pěti regionálních kabinetů, přičemž frankofonní Valonsko zůstalo na svém odmítavém stanovisku.

Valonský premiér Paul Magnette předtím znovu označil dosavadní výsledky jednání se zástupci Evropské komise a Kanady o dohodě CETA za nedostatečné. „Dosáhli jsme významných nových ústupků, především v oblasti zemědělství. Zejména v oblasti arbitráží ale zůstávají problémy,“ uvedl Magnette ve valonském parlamentu v Namuru.

Valoni se také obávají, že z Kanady přijdou velké nadnárodní společnosti, v nichž vidí hrozbu pro své menší podniky. Jsou zatím nadále odhodláni co nejlépe chránit své farmáře a hájit vysoké standardy na pracovním trhu, v oblasti životního prostředí a spotřebitelů v EU. Region, který má asi 3,5 milionu obyvatel, se postavil proti EU s více než 500 miliony obyvatel a Kanadě, kde žije asi 35 milionů lidí.

Rumuni se s Kanadou dohodli

Naopak Rumunsko, které spolu s Bulharskem podmiňovalo podpis dohody závazkem, že Kanada pro jejich občany zruší víza ještě v roce 2017, oznámilo, že se podařilo dosáhnout v této záležitosti shody. Rumuni a Bulhaři tak budou moci volně cestovat do Kanady od 1. prosince 2017.

„My nevidíme problém v té dohodě tak, jak je připravena a myslíme si, že to v žádném případě neznamená jakákoliv rizika pro Českou republiku,“ okomentoval návrh český premiér Bohuslav Sobotka.

Krach šest let vyjednávané obchodní smlouvy s Kanadou může pro Unii znamenat citelnou ztrátu důvěryhodnosti a mezinárodní prestiže v době, kdy prakticky skoro zamrzly rozhovory o obchodní smlouvě s USA známé jako TTIP.