UKIP je prohnilý, říká kandidát na šéfa strany. A opouští loď

Europoslanec Steven Woolfe opouští britskou protiunijní stranu UKIP. Politik se začátkem měsíce dostal ve Štrasburku do konfliktu se svým stranickým kolegou a skončil v nemocnici. Woolfe byl přitom kandidátem na předsedu strany. Televizi BBC svůj odchod vysvětlil tak, že uvnitř strany UKIP je „cosi prohnilého“.

Steven Woolfe při rekonvalescenci
Zdroj: ČTK/AP

Woolfe tvrdí, že upadl a zranil si hlavu poté, co ho udeřil do obličeje europoslanec UKIP Mike Hookem. V nemocnici strávil tři dny a kvůli incidentu už podal žalobu.

Hookem obvinění odmítá, připouští jen to, že se s kolegou v europarlamentu pohádali. Podle něj Woolfe navrhl, aby si „to vyřídili venku“, pak se ho snažil napadnout, tak se pouze bránil. Tvrdí, že ale nedošlo k žádnému fyzickému kontaktu.

Podle agentury Reuters vypukla hádka při schůzce, na které měli europoslanci UKIP hlasovat o dalším směrování strany. Řeč byla i o hledání jejího nového předsedy. Woolfe tehdy potvrdil, že má o post zájem poté, co z boje náhle odstoupila Diane Jamesová.

Europoslanec ale prý zároveň přiznal, že v poslední době uvažoval o přestupu k vládním konzervativcům. Právě to podle komentářů pravděpodobně vedlo k hádce. Woolfe nyní oznámil, že jako kandidát na šéfa strany končí s okamžitou platností, i když „cítí velký smutek“.

Podle něj jsou ve straně patrné rozpory a utvořily se v ní „obrovské negativní tábory“. Jen málo politiků z UKIP se ho prý snažilo kontaktovat poté, co skončil v nemocnici.

Nigel Farage při projevu v Evropském parlamentu
Zdroj: Reuters
Autor: Vincent Kessler

Strana UKIP hrála významnou roli v červnovém referendu, v němž si Britové odhlasovali odchod z Unie. Dočasným vedením byl pověřen bývalý šéf strany Nigel Farage. Ten po vyhraném plebiscitu odstoupil s odůvodněním, že svůj úkol splnil a nyní se chce věnovat více rodině.

Podle Woolfeho je přitom strana bez Farage neovladatelná. Jméno nového lídra oznámí UKIP už 28. listopadu.