Británie a USA zvažují sankce proti Asadovi a jeho podporovatelům

Západ přemýšlí o uvalení sankcí proti režimu prezidenta Bašára Asada a jeho spojencům. Chce je tak potrestat za jejich operace v syrském městě Aleppo. Oznámil to britský ministr zahraničí Boris Johnson po jednání se svými protějšky z Evropy i Blízkého východu. Jeho slova potvrdil i americký šéfdiplomat John Kerry. Syrské a ruské letectvo Aleppo bombarduje od konce září.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Trhliny ve vztazích Ruska a Západu

„Je klíčové, abychom pokračovali v tlaku. Navrhujeme spoustu opatření včetně nových sankcí proti Sýrii a jejím sponzorům, opatření, která přivedou odpovědné osoby před mezinárodní trestní tribunál za válečné zločiny,“ uvedl britský ministr po jednání v Londýně.

Šéf britské diplomacie Boris Johnson

Boris Johnson

britský ministr zahraničí

„Nemyslím si, že Asadův režim je schopný vyhrát tuhle válku. A to ani s podporou Ruska. Mysím, že je dokonce nepravděpodobné, že by se jim podařilo dobýt Aleppo. Je tam zakopaných deset nebo jedenáct tisíc bojovníků. Je tam ale taky 275 tisíc civilistů, kteří čelí barbarskému obležení.“

Boris Johnson

britský ministr zahraničí

Obama nic nevylučuje

Záměr potrestat Damašek sankcemi potvrdil i John Kerry, který ovšem Rusko v této souvislosti nejmenoval. „Zvažujeme další sankce a chceme, aby bylo jasné, že prezident Barack Obama v tomto okamžiku nevylučuje žádné možnosti,“ řekl Kerry.

John Kerry

John Kerry

americký ministr zahraničí

„Je to největší humanitární katastrofa od druhé světové války. Mohlo by to přitom celé skončit zítra ráno nebo i dnes v noci, kdyby se Rusové a Asadův režim chovali podle základních norem slušnosti. Oni si ale vybrali opak. To, co vidíme, se dá popsat jen jako zločiny proti lidskosti, ke kterým dochází na denní bázi.“

John Kerry

americký ministr zahraničí

Londýnské konference se kromě Kerryho a Johnsona zúčastnili ministři zahraničí či vysocí diplomaté z Francie, Saúdské Arábie, Jordánska, Německa, Itálie, Spojených arabských emirátů a Turecka. Jednání navazovalo na sobotní konferenci v Lausanne, které se zúčastnil i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Schůzka v Lausanne však žádné výsledky nepřinesla.

Ruské a syrské letectvo od konce září syrské město Aleppo bombarduje, terčem se staly civilní cíle i nemocnice. Kerry kvůli ofenzívě s Ruskem minulý týden přerušil jednání o syrském příměří. Washington viní Moskvu, že svou podporou režimu Bašára Asada a opakovanými leteckými útoky na jeho protivníky znemožňuje dosažení trvalého klidu zbraní.

Francie chce Rusko žalovat

Francouzská diplomacie varuje, že Rusko by mohlo kvůli válečným zločinům v Aleppu dokonce stanout před Mezinárodním trestním soudem. O možnosti podat žalobu hovořil jak ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault, tak prezident Francois Hollande.

Aktuální rozpory mezi Paříží a Moskvou umocnilo ruské veto pro francouzsko-španělský návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Dokument měl pomoci nastolit příměří, volný průjezd humanitárním konvojům a bezletovou zónu nad Aleppem.

Trhlina ve vztazích mezi Ruskem a Západem dostává v současnosti mnohem širší než jen syrské dimenze. Jednou z posledních kontroverzí je přesun ruských raketových systémů Iskander do Kaliningradské oblasti přímo na hranice Evropské unie a NATO. Rakety jsou schopny nést jaderné hlavice.