Clintonová kvůli zápalu plic zrušila návštěvu Kalifornie

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová kvůli zápalu plic zrušila předvolební návštěvu Kalifornie. Uvedl to mluvčí její volební kampaně Nick Merrill. Clintonová měla na dvoudenní návštěvu Kalifornie vyrazit v pondělí. 

Hillary Clintonová
Zdroj: Reuters Autor: Aaron Bernstein

Během nedělního pietního shromáždění v New Yorku, věnovaného uctění památky obětí teroristického útoku ze září 2001, postihly Clintonovou mdloby. Její lékařka Lisa Bardacková později uvedla, že Clintonové byl v pátek diagnostikován zápal plic.

Dodala, že Clintonovou po jejích problémech na shromáždění prohlédla a že se prezidentská kandidátka zotavuje. „Dostala antibiotika a bylo jí doporučeno, aby odpočívala a upravila svůj program,“ řekla Bardacková.

Podle informací, které poskytl tým kolem Clintonové, má politička mírnější formu zápalu plic. Pacient obvykle trpí záchvaty kašle, má teplotu a hůře se mu dýchá, ale jeho stav nevyžaduje hospitalizaci v nemocnici. 

Hillary Clintonová na připomínkové akci k výročí teroristických útoků z 11. září 2001
Zdroj: Reuters
Clintonová nedělní vzpomínkové shromáždění předčasně opustila. Cestou do přistaveného vozu se jí podle televize Fox News podlomila kolena, ztratila botu a do auta jí pomohli tělesní strážci. „Zjevně ji postihly zdravotní problémy,“ konstatovala televize.

Teploty se v neděli v největším americkém městě pohybovaly těsně pod třiceti stupni Celsia. Bývalá první dáma strávila na pietním shromáždění ve stoje asi půldruhé hodiny. Clintonová si v prosinci 2012 přivodila pádem otřes mozku, když ztratila vědomí. Podle lékařů šlo o následek žaludeční nevolnosti a dehydratace. 

Republikánský kandidát Donald Trump, který v minulosti rád upozorňoval na údajné zdravotní problémy své soupeřky, v rozhovoru pro televizi Fox News popřál Clintonové brzké uzdravení. „Doufám, že se dá dohromady, vrátí se do kampaně a uvidíme ji v předvolebních televizních debatách,“ prohlásil newyorský miliardář. První debata kandidátů se uskuteční 26. září.

Donald Trump
Zdroj: Reuters
Autor: Lucy Nicholson
Na otázku moderátora, zda má být zdraví tématem volební kampaně, Trump odpověděl kladně. „Minulý týden jsem sám absolvoval prohlídku a jakmile dostanu výsledky, zveřejním velmi, velmi podrobné údaje,“ slíbil republikánský kandidát.

Trump se ze zdravotního stavu obou kandidátů snažil udělat téma předvolební kampaně už dříve. V polovině srpna přišli jeho příznivci s tím, že Clintonová utrpěla epileptický záchvat. Odkazovali na video, na kterém politička na otázku od novinářů reagovala trhavými pohyby hlavou. Lisa Lererová z agentury AP, která byla na místě, ale později záchvat vyloučila. Podle ní šlo jen o přehnanou reakci na dotaz, který pro Clintonovou možná nebyl příjemný.

V červenci navíc lékaři zveřejnili zprávu o jejím zdravotním stavu, podle níž je Clintonová ve skvělé kondici a je schopna vykonávat úřad hlavy státu.