Kimův Netflix. TV služba nabídne vyvoleným propagandu dle libosti

Severní Korea se možná nechala inspirovat jedním z výdobytků západního konzumu, přesto jej uzpůsobila podle svého. V zemi, kde vysílání jen těžko uniká z všudypřítomných pout, vznikla jistá obdoba on-line videopůjčovny a televize Netflix. Podle tamních médií si diváci díky službě budou moci přehrát dokumentární pořady o komunistických vůdcích z dynastie Kimů a učit se rusky nebo anglicky.

Technologie zvaná Manpang údajně umožňuje divákům v KLDR sledovat v reálném čase pět různých televizních kanálů. Všechny vysílají státem schválené zpravodajské a vzdělávací pořady.

Rovněž pak je díky zmíněné službě možné připojit se ke státem kontrolovanému intranetu a nalézt informace o aktivitách vůdce Kim Čong-una a ideologii vládnoucí strany. Uživatelé takto mohou číst i články z oficiálních novin Rodong sinmun a od tiskové agentury KCNA.

Příslušný set-top box umožňuje divákům vybírat programy a prohledávat zadané kategorie, nabízí tedy podobné funkce jako Netflix, uvedla agentura AFP. „Pokud chce divák například sledovat film o zvířatech a vyšle žádost, promítne se mu příslušné video. Jde o dvoustrannou komunikaci,“ popsal Kim Čong-min z korejské televize KCTV.

Pokud je tvrzení severokorejských činitelů pravdivé, znamená Manpang významný pokrok tamních televizních technologií. Přístup k internetu v KLDR je vyjma určitých elitářských kruhů velmi omezený. Někteří lidé mohou na svých chytrých telefonech používat státem kontrolovaný intranet, počítače jsou ale pro průměrného pracujícího příliš drahé a jejich vlastnictví vyžaduje povolení vlády.