IS útočil u tábora pro běžence, u Aleppa se prý chystá rusko-americká akce

K nedělnímu útoku na turecko-syrské hranici se přihlásili radikálové z takzvaného Islámského státu (IS). Sebevražedný atentátník se odpálil v autobuse u vjezdu do uprchlického tábora Atima a zabil přes třicet opozičních bojovníků. Rusko a Spojené státy se zřejmě brzy dohodnou na vojenské akci proti radikálům v oblasti Aleppa, sdělil v pondělí ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Zničené Aleppo
Zdroj: REUTERS Autor: Abdalrhman Ismail

Radikálové z IS uvedli, že bojovníci spáchali útok na autobus a zabili při tom povstalce podporované Západem. Podle IS přišly o život desítky povstalců, kteří byli ze skupiny Fajlak aš-Šám (Legie Šám) a organizace Núra Zinkího.

V severosyrské provincii Idlíb se soustřeďují síly bojující s podporou Turecka proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrští povstalci
Zdroj: REUTERS
Autor: Rodi Said

Rebelové, které zabil IS, prý mířili do Aleppa. Podle zdrojů agentury AP je v oblasti tábora Atima připraveno připojit se k bojům asi 200 povstalců.

V severosyrském městě Aleppo se Asadovým jednotkám podařilo odrazit útok opozičních sil a přinutit je, aby opustily i pozice dobyté o den dříve. Podle aktivistů z organizace SOHR povstalci přišli v boji o 35 lidí.

Zástupce syrské armády sdělil, že syrské letectvo zahájilo „přesné nálety na seskupení teroristických skupin jižně a západně od Aleppa“ a že byly zabity desítky „teroristů“.

Syrská armáda v minulých týdnech obklíčila povstalci ovládanou východní část Aleppa. Uvnitř se ocitlo bez dodávek potravin přes 200 tisíc lidí. Rebelům se minulou sobotu po třech týdnech podařilo obklíčení prolomit a zahájit protiofenzivu. Oběma stranám pak dorazily na pomoc posily.

Podle Šojgua připravují Rusko a USA společnou vojenskou strategii proti IS v oblasti Aleppa. „Nyní jsme ve velmi aktivní fázi vyjednávání s americkými kolegy,“ prohlásil Šojgu, jehož citovala agentura RIA.

„Krok za krokem se blížíme k plánu. Mluvím o Aleppu. Skutečně by společný boj mohl přinést mír, aby se lidé v této neklidné zemi mohli vrátit do svých domovů,“ konstatoval ruský ministr obrany.

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov se má v úterý setkat s představiteli opozice v katarském městě Dauhá.

Mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert vyzval Rusko, aby pomohlo zastavit utrpení obyvatel Aleppa. Kritizoval také návrh Moskvy na tříhodinové příměří, které se má dodržovat každý den a umožnit zásobování. „Je to míněno jako ústupek, ale ve skutečnosti je to cynismus, protože každý ví, že za takovou dobu se zdaleka nedají dopravit zásoby k těm zoufalým lidem,“ zdůraznil Seibert.