BBC: Fotografie dokazují, že speciální britské jednotky bojují v Sýrii

Server BBC News zveřejnil snímky čtyř vyzbrojených vozů s vojáky. Jsou zřejmě z června po útoku islamistů na základnu povstalců na hranici s Irákem. Podle novinářů jde o první důkaz, že se britské jednotky přímo podílejí na bojích v Sýrii a netrénují pouze povstalce v Jordánsku.

Britské speciální síly operující v Sýrii
Zdroj: Youtube/BBC

Snímky byly pořízeny v červnu patrně nedlouho po útoku radikálů z takzvaného Islámského státu na základnu umírněných rebelů z Nové syrské armády (NSA) ve strategickém Tanfu na syrsko-irácké hranici. Podle očitých svědků citovaných BBC tam britské síly hrály jen obrannou roli.

Zprávy o tom, že speciální britské jednotky, které mají základnu v Jordánsku, pronikají do Sýrie na pomoc NSA v Tanfu, se podle listu The Daily Telegraph objevily už dříve.

Mluvčí NSA odmítl podle BBC fotografie komentovat. Uvedl jen, že britské a americké jednotky pomáhají rebelům s výcvikem. „Pentagon nám poskytuje zbraně a vybavení a také podporu ze vzduchu,“ dodal.

K fotografiím se nechtělo vyjádřit ani britské ministerstvo zahraničí, uvedla BBC. Nasazení zvláštních jednotek na rozdíl od řadových vojáků nevyžaduje souhlas parlamentu.

Program Pentagonu na výcvik a vyzbrojení umírněných povstalců je podle BBC všeobecně vnímán jako neúspěšný. Mnoho bojovníků z řad rebelů bylo uneseno nebo své zbraně odevzdalo Al-Káidě v Sýrii.